Dni Konia Arabskiego 2024
Tegoroczny Pokaz Narodowy, który odbędzie się w dniach 9-11 sierpnia, po raz 46. wyłoni Czempionów i Czempionki Polski, czyli najpiękniejsze konie arabskie w naszym kraju. Konie rywalizują w poszczególnych klasach, podzielonych ze względu na płeć i wiek. Ich oceny dokonuje międzynarodowy skład sędziowski, przyznając punkty za pięć cech: typ, głowę z szyją, kłodę, nogi i ruch. Trzy najwyżej ocenione konie w każdej klasie kwalifikują się do finałów, („czempionatów”), gdzie jury wybiera Czempiona, Wiceczempiona, II Wiceczempiona oraz czwartego i piątego finalistę (tzw. „Top Five”). Czempioni wskazywani są w sześciu kategoriach – Ogiery i Klacze Roczne, Ogiery i Klacze Młodsze oraz Ogiery i Klacze Starsze. Równie emocjonującym jest wybór Najlepszego Konia Pokazu („Best in Show”), który wyłaniany jest spośród wszystkich sześciu Czempionów.
Pokaz Narodowy jest niezwykłym widowiskiem, przyciągającym publiczność zarówno na placu w Janowie Podlaskim, jak również przed ekranami na całym świecie. Charakterystycznie „rzeźbione” głowy, łabędzie szyje oraz dynamiczny kłus z efektowną fazą zawieszenia zapierają dech w piersiach. Dla hodowców i właścicieli koni arabskich pokaz ma również bardzo ważny aspekt hodowlany. Noty przyznane przez niezależnych sędziów za poszczególne cechy stanowią merytoryczną ocenę każdego osobnika, wskazujące zarówno mocne jak i słabsze strony danego konia. Oceny wystawione koniom przekładają się również na ocenę ich ojców, zwłaszcza w przypadku klas młodszych. Klasy te są liczniejsze od klas starszych i zazwyczaj prezentowanych jest kilka synów i córek tego samego ogiera. Możliwość obejrzenia kilku sztuk potomstwa danego reproduktora razem oraz zapoznania się z ich oceną dokonaną przez międzynarodowych ekspertów pozwala hodowcom na podjęcie decyzji co do użycia danego ogiera we własnej hodowli.
Miłym akcentem kończącym Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi są Nagrody Specjalne – dla Najpiękniejszej Klaczy Pokazu, dla Najpiękniejszej Głowy Pokazu, Nagrody za Najlepszy Ruch, dla Najlepszego Konia Wyścigowego oraz dwie nagrody przechodnie – im. Izabelli Pawelec-Zawadzkiej dla Młodzieżowego Czempiona Polski, jak również Nagroda WAHO (Światowej Organizacji Konia Arabskiego) dla wybitnego przedstawiciela rasy arabskiej polskiej hodowli. Powyższe sukcesy nie byłyby jednak możliwe bez ludzi, których zaangażowanie, pasja i ciężka praca pozwala nam przeżywać tak emocjonujące chwile. To im wręczane są nagrody dla Najlepszego Prezentera Pokazu, Najlepszego Trenera Pokazu oraz dla Najlepszego Hodowcy.
Koniec Pokazu Narodowego to bynajmniej nie koniec emocji, jako że pokaz stanowi preludium do następującej po nim Aukcji Pride of Poland (11 sierpnia), która w tym roku odbędzie się po raz 55-ty. Pierwsza z janowskich aukcji miała miejsce w roku 1970 i jest najdłużej trwającym wydarzeniem tego typu na świecie. Precyzyjnie konstruowana oferta zawiera coś dla każdego – młodzież u progu międzynarodowej kariery, wysoce utytułowane klacze dobrze znane bywalcom zagranicznych pokazów, zasłużone matki stadne mające na swoim koncie zwycięskie potomstwo oraz wyselekcjonowane ogiery o wysokiej wartości genetycznej. Konie zakupione na aukcjach Pride of Poland niejednokrotnie sięgały po najwyższe laury dla swoich nowych właścicieli. Zwycięstwa na pokazach to jednak nie wszystko – konie zakupione na aukcjach w Janowie Podlaskim stanowią często filary zagranicznych programów hodowlanych
Goście, którym nie uda się wylicytować wymarzonego konia w niedzielę, mają szansę dokonać zakupu następnego dnia podczas aukcji Summer Sale (12 sierpnia). Oferta zawiera wiele młodych koni, niejednokrotnie bliskich krewnych najznamienitszych gwiazd polskiej hodowli. To właśnie tu można znaleźć diamenty czekające na szlify nowych właścicieli, którzy przeobrażą je w prawdziwe brylanty.
Po obfitujących w emocje dniach spędzonych na kibicowaniu uczestnikom Pokazu Narodowego, jak i koniom z ofert Pride of Poland i Summer Sale, organizatorzy zapewniają „wyciszenie” podczas parad hodowlanych w stadninach (12-13 sierpnia). Klacze wraz z przychówkiem prezentowane są w kameralnej atmosferze stadnin, a goście, spacerując po stajniach, mogą przywitać się z dawno niewidzianymi „końskimi znajomymi” oraz poznać nowe pokolenia wywodzące się od ich ulubieńców.
Zapraszamy do Janowa Podlaskiego!
Joanna Krawczyk
Fot. Stuart Vesty
źródło: KOWR
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|