KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Nawet melisa lekarska czasem choruje

Opublikowano 13.08.2024 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Czasy, kiedy zioła były zbierane na łąkach chyba bezpowrotnie minęły. Dziś rośliny, które  staną się surowcem w przemyśle zielarskim uprawia się na specjalnych plantacjach. Okazuje się jednak, ze i zioła miewają kłopoty. Na początku sierpnia z problemami zmaga się melisa lekarska i jej plantatorzy.

Jak bowiem poinformował Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu na melisie zauważono objawy septoriozy i mączniaka rzekomego. Eksperci mówią także o występowaniu mszyc na plantacjach w Wielkopolsce i9 na Lubelszczyźnie. Mszyca jest jednym z głównych szkodników żerujących na liściach melisy Jej wystąpienie powoduje osłabienie wzrostu roślin i ich zniekształcenia.


- Mszyce występujące na melisie najczęściej są jasno- zielone, o długości 2-3 mm(mszyca porzeczkowa). Jaja zimują na pędach porzeczki lub agrestu. W kwietniu wylęgają się larwy i żerują na najmłodszych liściach oraz wierzchołkach pędów. Na porzeczce żerują krótko, ponieważ osobniki uskrzydlone przenoszą się na żywiciela wtórnego, którym jest właśnie np. melisa. Na porzeczkę wracają jesienią i składają jaja zimujące - wyjaśniają eksperci z Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów w IOR-PIB.


Łatwo się domyśleć, że najłatwiejszym sposobem zapobiegania mszycom na melisie lekarskiej jest duża odległość między plantacjami melisy i uprawami porzeczek lub agrestu, które są dla mszyc żerujących na melisie pierwotnymi żywicielami.


Eksperci z Instytutu Ochrony Oślin zauważyli także na melisie objawy mączniaka prawdziwego. Występowanie gorących dni o wysokiej wilgotności, po których następują chłodne noce, sprzyja pojawieniu się mączniaka prawdziwego. Typowym objawem jest biały nalot pokrywający górne powierzchnie liści.


- Aby zapobiec występowaniu mączniaka należy regularnie przycinać rośliny, regularnie przeprowadzać zbiór liści, a także zapewnić odpowiedni przepływ powietrza (właściwą wentylację) - radzą specjaliści od ochrony roślin.


Kolejnym problemem jest septorioza - która pojawia się, gdy melisa jest atakowana przez Sepotori melisae, patogen grzybowy powodujący plamistość melisy. W zaatakowanych miejscach pojawiają się żółto-brunatne plamy, które z upływem czasu zmieniają odcień na szary lub biały.


- Choroba na początku atakuje dolne liście. Z czasem charakterystyczne żółto-brunatne plamy pojawiają się również na wyższych partiach liści. Septorioza jest odporna na zmienne temperatury – pojawia się w zakresie nawet od 2 do 32°C, jednakże poniżej 7°C nie wywołuje infekcji. Największe szkody wyrządza jednak w temp. 10-15°C. Na rozwój septoriozy wpływa również wysoka wilgotność powietrza - informują eksperci z IOR.


W przypadku septoriozy, rośliny porażone powinny być usunięte z pola – przy zaobserwowaniu pierwszych objawów.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj