Unia pyta: czy gospodarstwo jest zrównoważone?
Obowiązek ten został wprowadzony rozporządzeniem Rady (WE) nr 1217/2009 z dnia 30 listopada 2009 r.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, w celu spełnienia wymogów wspólnej polityki rolnej (WPR), w tym oceny jej wpływu na sektor rolny, przekształca się sieć danych rachunkowych gospodarstw rolnych (FADN) w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN) w celu zbierania i analizy danych z gospodarstwa obejmujących wymiar gospodarczy i środowiskowy. Dane te mogą być wykorzystywane do oceny dodatkowych aspektów związanych z poziomem zrównoważenia rolnictwa Unii Europejskiej oraz do sprostania wyzwaniom, przed którymi stoi rolnictwo Unii Europejskiej.
- Do końca 2024 r. dane zbierane z gospodarstw rolnych obejmują 16 tematów, w tym 13 w wymiarze ekonomicznym, 2 w wymiarze społecznym i 1 w wymiarze środowiskowym. Od 2025 r. do obecnego zestawu danych dochodzi 26 nowych tematów, w tym 5 w wymiarze ekonomicznym, 6 w wymiarze społecznym i 15 w wymiarze środowiskowym oraz 2 tematy ekonomiczne zostają rozszerzone - poinformowano w uzasadnieniu projektu ustawy.
Dowiadujemy się też, że funkcjonujący w Polsce system zbierania i wykorzystywania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych stanowi podstawowe źródło danych dla ośrodków decyzyjnych naukowych do określania dochodów gospodarstw rolnych uzyskiwanych w różnych warunkach techniczno-ekonomicznych oraz analizowania sytuacji w rolnictwie na rynkach rolnych. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej kraje członkowskie mają obowiązek przekazywać Komisji Europejskiej dane rachunkowe z gospodarstw rolnych.
Uczestnictwo w programie ma być dobrowolne. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego na wniosek agencji łącznikowej będzie przekazywał pseudonimizowany wykaz gospodarstw rolnych w celu przygotowania planu wyboru na dany rok. Następnie prezes Głównego Urzędu Statystycznego będzie sporządzał, w drodze losowania, wykaz reprezentatywnych gospodarstw rolnych w danym typie, z którego wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego będą mogły uzupełniać, w miarę potrzeby, listę gospodarstw uczestniczących w FSDN z własnych wyborów.
Projekt ustawy został wysłany do zaopiniowania do wszystkich organizacji rolniczych - warto więc podzielić się swoją opinią z izbą rolniczą lub związkiem zawodowym. Ilość danych, które chcą o każdym z nas zbierać władze Unii Europejskiej rośnie z każdym rokiem. Cieszyć może fakt, że na razie przekazywanie danych ma być dobrowolne, ale... czy za krótszą lub dłuższą chwilę nie będą musieli tego robić wszyscy?
Projekt ustawy możemy znaleźć TUTAJ
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|