KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

IOR: znane bakterie atakują nowe uprawy

Opublikowano 30.08.2024 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Wiele agrofagów ma w swoich nazwach słowo określające na jakich roślinach szkodnik żeruje, a patogen jakie uprawy poraża. Na przykład mszyca czeremchowo-zbożowa w pewnym momencie rozwoju z czeremchy przenosi się na zboża. Zazwyczaj chorobotwórcze bakterie także mają ,,ulubione'' uprawy, które porażają. Jednak eksperci z Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu zauważyli, że w ostatnim czasie obserwujemy wzrost zagrożenia ze strony patogenów bakteryjnych, które pojawiają się na nowych roślinach żywicielskich. 

- W 2024 roku na terenie województw wielkopolskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego odnotowano przypadki występowania bakterii patogenicznych na roślinach, które dotychczas nie były ich gospodarzami - poinformowali eksperci z IOR.

IOR podał następujące nowe zagrożenia dla upraw:
• Groch (Pisum sp.), soja (Glycine sp.), dereń (Cornus sp.): Wykryto obecność Pantoea agglomerans, bakterii powodującej choroby m.in. kukurydzy, gryki, sorga i cebuli.
• Soja: Pojawiła się bakteria Pantoea ananatis, znana z atakowania innych roślin, ale po raz pierwszy wykryta na soi.
• Kukurydza (Zea mays): Na plantacjach kukurydzy stwierdzono obecność Kosakonia cowanii, patogenu dotychczas znanego z porażania soi.
• Pomidor (Solanum lycopersicum): Wykryto bakterię Enterobacter cloaceae subsp. dissolvens, dotąd nienotowaną na pomidorze, ale atakującą inne rośliny jak kukurydza, cebula czy ryż.
• Zatrwian (Limonium sp.): Zidentyfikowano obecność Pseudomonas syringae, bakterii patogennej dla ponad stu gatunków roślin, ale nieobserwowanej wcześniej na zatrwianie.

- W związku z ocieplającym się klimatem, w warunkach zwiększonej wilgotności, istnieje rosnące ryzyko zmiany zakresu gospodarzy przez różne gatunki bakterii patogenicznych dla roślin uprawnych. Niektóre bakterie, które w normalnych warunkach są niegroźne, mogą stać się patogenami w sprzyjających warunkach środowiskowych, prowadząc do strat w plonach. W ostatnich latach obserwuje się występowanie patogenów bakteryjnych roślin wykrywanych na coraz to nowych roślinach żywicielskich - poinformowali eksperci od ochrony roślin. 

Jak dotąd są to jedynie przypadki pojedynczych ognisk chorobowych, jednakże w ciągle ocieplającym się klimacie i w warunkach zwiększonej wilgotności należy brać pod uwagę możliwość zmiany zakresu gospodarzy wielu gatunków bakterii patogenicznych dla roślin.

źródło: IOR-PIB
 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj