Uwaga! Modliszka na biurku...
- Do niedawna modliszka w Polsce występowała tylko w części południowej na ciepłych i suchych stanowiskach. Do końca XX w. była spotykana głównie w Kotlinie Sandomierskiej i w niektórych rejonach Podkarpacia. Obecnie owada tego można spotkać w całym kraju – a zasięg występowania przesunął się na północ. Panuje powszechne przekonanie, że przesuwanie się zasięgu występowania modliszki ku północy związane jest z ocieplaniem się klimatu - poinformowali Marcin Fras i Jarosław Działak z WIORiN w Kępnie.
Nazwa gatunkowa modliszki tłumaczona bezpośrednio z języka łacińskiego mówi o rękach złożonych do modlitwy. Określenie to wzięło się z jej pozycji. Trzymając przednimi odnóżami swoją ofiarę do konsumpcji wygląda jakby się modliła.
- Modliszka zwyczajna jest owadem z rodziny modliszkowatych, osiąga od 40 do 60 mm długości i wyróżnia się swoim jasnozielonym ubarwieniem. Choć na pierwszy rzut oka może przypominać niewinne koniki polne, to w rzeczywistości jest to drapieżnik, który swoje ofiary pożera żywcem. W całej Europie występuje tylko jeden gatunek modliszki - modliszka zwyczajna. Jedną z trudnych do zrozumienia zachowań modliszki jest kanibalistyczne zachowanie samic, które zjadają samca podczas kopulacji lub zaraz po jej zakończeniu - dodają inspektorzy z Kępna.
Inspektorzy zwracają uwagę także na fakt, że modliszki mimo, że są drapieżnikami - są pod ścisłą ochroną gatunkową. Przyczyna tego faktu jest prosta. Pełnią ważną rolę w ekosystemie, regulując populacje innych owadów. Liczebność modliszek jednak w wielu miejscach spada. Przyczyny tego faktu są różne: od utraty środowiska życia, poprzez stosowanie pestycydów, aż po nieodpowiednie traktowanie przez ludzi. Właśnie dlatego ważne jest, by pamiętać o ich ochronie i szanować każde napotkane stworzenie, niezależnie od tego, gdzie je spotkamy – czy to w lesie, w ogrodzie, czy nawet w biurze.
Trudno w tym momencie nie zapytać: czy komuś z naszych Czytelników udało się już spotkać modliszkę na swojej drodze?
źródło: PIORiN.gov.pl/wiorin/wielkpopolskie
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|