Szara pleśń na papryce
- Papryka roczna dojrzewa w sierpniu. Na niektórych uprawach zaobserwowano występowanie szarej pleśni, spowodowanej przez grzyb Botrytis cinerea L. Patogen bardzo często poraża owoce. Porażone owoce papryki mają nieregularne kształty , szare plamy , na których pojawia się charakterystyczny wilgotny nalot - poinformowali eksperci od ochrony upraw warzywnych.
Szara pleśń to jedna z najczęściej występujących chorób grzybowych roślin. W ogrodzie szara pleśń bardzo szybko się rozprzestrzenia. Poza truskawką i papryką, szara pleśń często występuje na malinach, porzeczkach i winorośli, na fasoli, pomidorach i salacie, a nawet... na niektórych ziołach. Szara pleśń lubi pogodę wilgotną z niedostatecznym przewiewem - dlatego występuje często pod osłonami, ale także tam, gdzie uprawa jest gęsta. Dlatego też najskuteczniejszą metodą na walkę z szarą pleśnią jest taki sposób uprawy, by rośliny nie rosły w dużym zagęszczeniu.
Ten fakt potwierdzają także eksperci od ochrony upraw ogrodniczych w przypadku papryki.
- Aby uniknąć występowania szarej pleśni, należy zapewnić roślinom właściwą wentylację , np. poprzez usunięcie dolnych liści . Zabieg ten zapewne ograniczy możliwość wystąpienia porażenia. W razie wystąpienia objawów ogniskowo, należy usunąć z pola i zniszczyć całe rośliny - poinformowano.
My dodajmy jeszcze, że szara pleśń może też przenosić poprzez narzędzia ogrodnicze oraz elementy szklarni czy tuneli foliowych, a zarodniki występują na martwych częściach roślin, nie uprzątniętych po sezonie z pola. Dlatego walka z szarą pleśnią jest tak trudna i wymaga naprawdę ogromnej staranności.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|