O leczniczych i przeciwrakowych walorach grzybów
Na cholesterol i raka
W jaki sposób uzasadnić tak wielkie zainteresowanie grzybami, które zdaniem współczesnych żywieniowców są często ciężko strawne? Do niedawna ceniono obecność grzybów w kuchni prawie wyłącznie z powodu walorów smakowych. Współcześnie jednak poglądy te zaczynają ulegać zmianom. Badania wykazują, że grzyby mają spore wartości odżywcze, zawierają bowiem wiele cennych mikroelementów, aminokwasów, substancji antybiotycznych oraz związków rozkładających cholesterol i wykazujących właściwości przeciwnowotworowe. Najbardziej cenny wydaje się borowik, co by uzasadniało jego tradycyjną wysoką pozycję w hierarchii zbieranych grzybów. Wartość odżywcza grzybów zbliżona jest do wartości wielu warzyw.
Grzyby leczą
W medycynie ludowej grzyby, m.in. hubę, wykorzystywano już od dawien dawna. Obecnie uczeni, opierając się na starych źródłach lub podejmując oddzielne prace badawcze, odkryli w grzybach wiele bardzo cennych substancji: hormonalnych, wzrostowych, antybiotycznych, antyrakowych oraz innych związków ważnych dla organizmu. Stąd grzyby mogą być wykorzystywane do produkcji środków leczniczych.
Jednocześnie te badania pozwalają bardziej docenić poszczególne gatunki jako naturalne specyfiki o łagodnym z reguły działaniu. I tak w kilku gatunkach grzybów wykryto związki antybiotyczne.
Badacze włoscy dowiedli, że zawartość glukozy we krwi zmniejsza się po zjedzeniu grzybów. Laureat Nagrody Nobla, Szent-Gyorgui, wykrył w grzybach substancje hamujące raka.
Uzdrawiająca kuracja grzybowym proszkiem
W medycynie ludowej bardzo dużo grzybów jadano w postaci suszonej – tak najłatwiej było je przechować na długi czas, zachowywały aromat i smak, a także zajmowały mało miejsca. Dodawano je do wielu potraw, koniecznie wigilijnych – od wieków grzyby na świątecznym stole były niezbędne. Współcześnie nie docenia się często walorów zdrowotnych tej tradycji. Ten zwyczaj, jakby przy okazji, dostarczał organizmom wielu potrzebnych minerałów i leczniczych substancji.
Suszonymi grzybami, najlepiej najszlachetniejszymi, m.in. borowikami, ale z powodzeniem można również wykorzystać susz maślaków, podgrzybków, nawet kurek, można wzmacniać jesienią i zimą organizm, zabezpieczając go przed różnymi chorobami przeziębieniowymi. Kuracja ma także walory antyrakowe.
Przygotować jedną łyżeczkę proszku grzybowego. Zalać proszek szklanką wrzątku. Podgotować pod przykryciem na małym ogniu około 5–6 minut. Odstawić. Wypić w ciągu dnia w trzech porcjach. Kurację prowadzić przez dwa, trzy tygodnie. Potem zrobić kilkudniową przerwę i powtórzyć.
Profilaktycznie raz w roku warto ją prowadzić na początku grudnia. Odwar można do smaku doprawić odrobiną soli gruboziarnistej, ale lepiej ziołowym pieprzem.
Grzybowa kuracja przeciwnowotworowa
W medycynie ludowej znana także była grzybowa kuracja antynowotworowa. Przygotowuje się ją podobnie jak pisaliśmy wyżej. Tylko używa się do jej wykonania mieszanki grzybów leśnych z hubą brzozową lub modrzewiową startą dokładnie na proszek. Oba składniki miesza się w równych proporcjach. Kuracja działa antynowotworowo, ale pomaga również przy osłabieniu, apatii, wyczerpaniu psychicznym i nerwowym.
Kiedy największe wysypy grzybów?
Jeżeli chcecie nazbierać grzyby do suszenia, by następnie na ich bazie przygotować leki warto pójść do lasu w dobrym czasie. Zgodnie z Ekologicznym Poradnikiem Księżycowym najlepszy czas na grzybobranie występuje w okolicy pełni. We wrześniu jest to około 5-7 dni przed i po pełni (18 września). Wtedy odnotowuje się największe wysypy grzybów i zbiera największe oraz najbardziej różnorodne okazy. W Kalendarzu Rolników to dni kwadry owocu i korzenia będą najlepsze do obfitych zbiorów.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj |