Dynia – jesienny dostarczyciel witamin
Dynia dla zdrowia
Dynia to warzywo łatwostrawne i działające odkwaszająco na organizm. Zawiera witaminy A, B1, B2, C, PP oraz składniki mineralne takie jak: wapń, fosfor, potas, magnez i żelazo. Delikatny pomarańczowy miąższ obfituje również w błonnik i dlatego warzywo to cenione jest w dietach odchudzających. Dynia zawiera także liczne karetonoidy, w tym bardzo istotny betakaroten, któremu przypisuje się też właściwości przeciwnowotworowe. Wzbogacenie codziennej diety o to warzywo zalecane jest często osobom borykającym się z cukrzycą, miażdżycą oraz nadciśnieniem.
Co ważne z dobrodziejstw dyni korzystać możemy jesienią i zimą.
We wrześniu i październiku dokonywane są jej zbiory, ale ponieważ świetnie się przechowuje dostępna jest również w miesiącach zimowych. Warto wiedzieć jak przechowywać ją w domu po zakupie.
Jak przechowywać dynię?
Kawałki warzywa najlepiej owinąć folią do przechowywania produktów spożywczych. Tak zapakowana dynia może „leżakować” w lodówce nawet 30 dni.
Jak wykorzystać dynię w kuchni?
Świetnie sprawdza się jako główny składnik zup – kremów, różnego rodzaju zapiekanek. Można ją także wykorzystać przy pieczeniu chleba oraz przyrządzaniu risotto.
Skąd pochodzi dynia?
Na koniec ciekawostka o pochodzeniu dyni. Warzywo to pochodzi najprawdopodobniej z Meksyku. Stamtąd „przywędrowała” i zakorzeniła się w tradycji USA (zwłaszcza w kontekście Halloween). Nie oznacza to, że nie była popularna w Europie. Przepisy na potrawy z dyni (nazywanej często w tradycji Korbolem) znaleźć można polskich książkach kucharskich z przełomu XIX i XX wieku.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj |