Apel o nasiona dla rolników z zalanych terenów
- W obecnej sytuacji, rolnicy z terenów gdzie grunty rolne zostały zalane wodami, powodującymi skażenie gruntu, muszą podejść do kolejnego cyklu produkcyjnego w sposób szczególny. Stosując, po wcześniejszym przeprowadzeniu działań odkażających glebę, materiału siewnego kwalifikowanego, rolnicy mają większą szansę na uzyskanie spełniającego parametry plonu - przekonuje Ryszard Borys, prezes DIR. - Niestety na tę chwilę nikt nie wie jak mocne jest skażenie gleb, które co prawda oszczędził rwący nurt, ale pozostawił bez wątpienia liczne mikroorganizmy mogące zaburzać prawidłowy wzrost roślin uprawnych.
Izba przekonuje, że zastosowanie materiału siewnego o wysokich parametrach jest obecnie najlepszych rozwiązaniem agrotechnicznym.
- Udzielona przez Państwa pomoc zostanie skierowana do najbardziej poszkodowanych, udokumentowana we wskazany przez Państwa sposób. Całą logistyką w zakresie przekazywanych powodzianom pomocy zajmuje się wskazany przez Ministra Rolnictwa Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, który jest jednostką gwarantującą rzetelne rozliczenie udzielonego wsparcia - dodaje prezes Izby z Dolnego Śląska. - Przychylenie się Polskiej Izby Nasiennej do tego wniosku pozwoli wielu gospodarstwom rolnym odbudować w najlepszy sposób strukturę zasiewów.
Trudno odmówić racji prezesowi Dolnośląskiej Izby. Rolnicy, których pola uprawne zostały zalane wodą powodziową ponieśli ogromne straty, a powrót do produkcji roślinnej wymagać będzie wiele pracy i wiele pieniędzy. Dobrze byłoby więc, gdyby Polska Izba Nasienna z uwagą rozpatrzyła wniosek samorządu rolniczego z Dolnego Śląska.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|