Sposoby na zdrowe zatoki
Zatoki przynosowe pełnią funkcję filtra wdychanego powietrza. Ich zadaniem jest jego ogrzewanie, nawilżanie i oczyszczanie. Przeziębienie, nieżyt nosa, zakażenie bakteryjne, wirusowe czy grzybicze, a także alergia oraz nieprawidłowości anatomiczne jam nosa mogą być przyczyną blokady ujścia zatok. Niedrożność ujść zatok lub upośledzenie czynności rzęsek prowadzi do zalegania śluzu i sprzyja wzrostowi bakterii. Rozwija się infekcja czyli zapalenie zatok. A jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas może dojść do zgrubienia błon śluzowych nosa i przewlekłego stanu zapalnego.
Ból zatok – główny objaw zapalenia
Lokalizacja bólu zatok zależy od tego, która zatoka zajęta jest procesem zapalnym. Ból pojawiający się w obrębie czoła, podczas uciskania okolic zatok czołowych może wskazywać na zajęcie procesem zapalnym zatok czołowych. Infekcja zatok szczękowych może objawiać się bólem szczęki, zębów i bolesnością uciskową policzków. Zatoki sitowe zlokalizowane są blisko kącików wewnętrznych oczu i przewodów łzowych, dlatego zapalenie tych zatok może powodować obrzęk powiek i tkanek otaczających oczy. Dodatkowym objawem jest ból zlokalizowany pomiędzy oczami. Zapalenie zatok sitowych może również objawiać się niedrożnością nosa, bolesnością uciskową boków nosa oraz utratą powonienia. Zatoki klinowe są rzadziej zajęte procesem zapalnym, infekcja w tej okolicy może powodować ból, także w odległych narządach np. ból ucha, szyi i głęboki ból w szczycie głowy.
Najważniejsza profilaktyka
Aby zapobiec wystąpieniu zapalenia zatok powinno zadbać się o utrzymanie pełnej drożności nosa. W przypadku utrzymującej się blokady nosa podjąć działania mające na celu udrożnienie nosa i ujść zatok (środki działające ogólnie i miejscowo, zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa). Należy utrzymać prawidłową wilgotność powietrza (szczególnie w czasie sezonu grzewczego), ponieważ suche powietrze jakie mamy zazwyczaj zimą w ogrzewanych pomieszczeniach szkodzi zatokom. Można do tego celu wykorzystać nawilżacze powietrza albo wieszać pojemniki z wodą na kaloryferach.
W następnym artykule napiszemy o prostych sposobach na profilaktykę, a także o tym kiedy warto rozpatrzeć wizytę u lekarza.
Sposoby na zatoki
Szybkie nawilżenie nosa możemy uzyskać za pomocą roztworu soli fizjologicznej lub areozola z wodą morską (do kupienia w aptekach). Nie zapomnijmy też o nawilżaniu od wewnątrz: wypijajmy w ciągu całego dnia dodatkowe porcje płynów. Pij ziołowe herbatki, najlepsze są z kozieradki, dziewanny, owocu dzikiej róży, anyżu, kwiatu bzu czarnego. Ziołowe napary powinny być spożywane codziennie, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.
Równie ważny jest ruch na świeżym powietrzu, wystarczająca ilość snu i relaksu oraz odpowiednie odżywianie. Często sięgaj po czosnek, ostrą paprykę i chrzan, ponieważ działają bakteriobójczo i pomagają oczyścić zatoki.
Zdrowe powietrze
W miarę możliwości powinniśmy ograniczyć kontakt z zanieczyszczeniami powietrza (pyły, dym tytoniowy, związki chemiczne), które uszkadzają błonę śluzową nosa i transport rzęskowy, natomiast osoby uczulone powinny dodatkowo ograniczyć kontakt z alergenami. Wietrzmy zatem, tak często jak to jest możliwe, pomieszczenia, w których przebywamy. Szczególnie dobrze wywietrzmy sypialnię przed udaniem się na spoczynek.
Kiedy udać się do lekarza?
Warto porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym o wykonaniu profilaktycznych szczepień przeciwko grypie i infekcjom bakteryjnym aby zredukować liczbę infekcji. Jeśli już zachorowaliśmy a objawy przeziębieniowe utrzymują się lub nasilają po upływie 5 dni powinniśmy koniecznie udać się do lekarza, bo najprawdopodobniej potrzebna będzie kuracja sterydami wziewnymi lub antybiotykami.
Objawy alarmujące
Pilnie udaj się do lekarza, jeśli objawom zapalenia zatok będzie towarzyszył obrzęk powiek, podwójne widzenie, pogorszenie ostrości wzroku, zaburzenie ruchomości gałek ocznych, obrzęk okolicy czołowej lub silny ból głowy.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj |