Screening onkologiczny – co to jest?
Obok profilaktyki, istotne znaczenie w spadku umieralności w niektórych chorobach nowotworowych ma ich wczesne wykrycie. Umożliwiają to badania przesiewowe. Polegają one na zastosowaniu testu diagnostycznego, który powinien cechować się wysoką czułością i swoistością.
Co to jest czułość i swoistość testu?
Czułość testu to cecha mówiąca o zdolności testu do wykrycia choroby, np. test o czułości 90% oznacza, że chorobę wykryto u 9 na 10 chorych. Test o takiej czułości, oznacza także, że 10% wyników jest fałszywie negatywnych.
Swoistość testu polega na zdolności do identyfikacji osób zdrowych, np. test o swoistości 90% oznacza, że choroby nie wykryto u 9 na 10 osób zdrowych. Test o takiej swoistości mówi też o tym, że 10% wyników jest fałszywie pozytywnych.
Społeczna świadomość
Żeby badania przesiewowe mogły osiągnąć swój cel, muszą być przeprowadzane wśród możliwie największej liczby osób będących w grupie podwyższonego ryzyka oraz przez wiele lat. Aby tak się stało potrzebna jest społeczna świadomość, że na takie badania trzeba się zgłaszać regularnie.
Diagnoza
Wyniki testów stosowanych w badaniach przesiewowych nie pozwalają na ustalenie ostatecznej diagnozy. Osoby z wynikiem pozytywnym, sugerującym obecność choroby podlegają dalszym badaniom diagnostycznym w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby.
Bezpłatne badania przesiewowe
W Polsce bezpłatne badania w kierunku chorób nowotworowych dotyczą: raka piersi (mammografia), raka szyjki macicy (cytologia) i raka jelita grubego (kolonoskopia) – są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub przez Ministerstwo Zdrowia.
Dlatego warto w tym miesiącu skorzystać z darmowych badań profilaktycznych. Z pewnością będą w Twojej okolicy!
Pamiętaj!
Im wcześniej wykryty nowotwór, tym leczenie jest zazwyczaj mniej inwazyjne oraz jest wyraźnie krótsze, dlatego warto się badać.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj |