KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Unijny miód ma kłopoty

Opublikowano 03.11.2024 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
W wielu krajach UE spada liczba pszczelarzy oraz spożycie miodu. Do Unii Europejskiej dociera coraz więcej miodu z krajów trzecich. Choć w Polsce spożycie miodu nadal jest spore i pszczelarze mają się stosunkowo dobrze, to jednak unijny miód ma kłopoty. Rozmawiano o tym podczas posiedzenia grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca.

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych poinformowała, że podczas spotkania wiele delegacji z krajów Unii Europejskiej zwracało uwagę na regres w pszczelarstwie co jest związane z niekorzystną sytuacją pogodową oraz trudną sytuacją rynkową. W wielu krajach UE spada liczba pszczelarzy oraz spożycie miodu.

– Na szczęście na tym tle sytuacja w Polsce jak na razie wygląda całkiem dobrze. Cieszy też fakt, że rośnie liczba rodzin pszczelich, która obecnie wynosi 2,3 mln. Ale np. delegacja węgierska zwróciła uwagę, że pszczelarze z tego kraju mają ogromny problem ze sprzedażą miodu akacjowego, który jest węgierską specjalnością, wiąże się to napływem taniego towaru z Chin do UE – powiedział prof. Zbigniew Kołtowski, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Z przekazanych przez polskich ekspertów do Copa-Cogeca informacji wynika, że średnia cena za kilogram miodu w Polsce wynosi:
•    w sprzedaży bezpośredniej 8 – 10 euro/kg,
•    w sprzedaży hurtowej 3 euro/kg.
Wyższe ceny notują miody odmianowe.

Rośnie też krajowa produkcja. W 2022 r. wyniosła ona 24 tys. t., a w 2023 r. już 27,5 tys. t. Prognozy rynkowe na 2024 r. mówią, że zbiory miodu będą wyższe lub podobne do tych z roku 2023. Według rejestrów weterynaryjnych pszczelarstwem w Polsce zajmuje się 97 tys. osób. W ujęciu rocznym przybyło 6,5% nowych pszczelarzy (ok. 5,9 tys.). 

Jednym z największych problemów jest fałszowanie miodu.

- W Niemczech wykonano ciekawe badania. Kupiono miody w sklepach wielkopowierzchniowych i oddano do analizy. Wykonano różne zaawansowano badania, łącznie z analizą DNA. Okazało się, że 80% tych miodów to są miody zafałszowane. Była tam pewna porcja miodu „normalnego”, ale ze sporą domieszką syropu, którego koszt produkcji jest zdecydowanie niższy – powiedział prof. Zbigniew Kołtowski.

Podczas posiedzenia eksperci podkreślili jak ważną kwestią jest nieustająca promocja pszczelarstwa, co może być ważnym czynnikiem zapobiegającym spadkowi spożycia wśród konsumentów. Ten trend jest niestety zauważalny w wielu krajach Unii Europejskiej.
 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj