Jak zabezpieczyć pnie i korzenie drzew owocowych przed zimowym mrozem?
Oto kilka sprawdzonych metod, które pomogą ci w ochronie drzew przed mrozem zalecanych przez TRSK. Metody te można stosować zarówno w dużych sadach jak i w przydomowym ogrodzie.
- Najprostszą i jedną z najskuteczniejszych metod jest bielenie pni wapnem. Drugą skuteczną metodą jest osłanianie pni przy użyciu agrowłókniny lub mat słomianych. To szczególnie istotne w przypadku młodych drzew, których kora jest delikatniejsza i bardziej podatna na uszkodzenia - informuje Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych. - Owijanie pni zapobiega nie tylko pęknięciom mrozowym, ale także chroni przed zgryzaniem przez zające i sarny, które zimą szukają pożywienia. Ważne jest jednak, aby nie owijać drzewa zbyt ciasno, bo to może spowodować gromadzenie wilgoci pod materiałem, co również jest niekorzystne.
Korzenie drzew owocowych najlepiej zabezpieczyć przez ściółkowanie. 10-15 centymetrowa warstwa ściółki z trocin, kory, słomy czy kompostu chroni system korzeniowy przed przemarzaniem, a także stabilizuje temperaturę gleby. Zgodnie z radami sadowników warstwa nie może dotykać bezpośrednio pnia.
Wszyscy znamy także metodę usypywania kopców wokół podstawy drzewa. Przedstawiciele TRSK dodają, że metoda ta jest szczególnie zalecana dla młodych, słabiej zakorzenionych drzewek, które są bardziej narażone na skutki mrozu. Ziemia używana do kopczykowania powinna być sucha i lekko rozdrobniona, aby dobrze spełniała swoją funkcję izolacyjną.
Spokojna listopadowa pogoda, jaką mamy w tym roku sprzyja pracom w ogrodzie. Większość metod proponowanych przez TRSK nie wymaga nakładów finansowych, a jedynie czasu i chęci. Jeśli obawiamy się o swoje drzewka - zapewnijmy im i sobie spokojną zimę. Tegoroczny listopad wyjątkowo sprzyja pracom porządkowym w ogrodzie.
źródło: TRSK
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|