Faktura do paragonu z NIP
Możliwa jest jednak sytuacja, w której sprzedaż dokonywana jest na rzecz innego podatnika i ewidencjonowana jest na kasie fiskalnej, ponieważ początkowo kontrahent nie zgłosił chęci otrzymania faktury.
Zasady wystawiania faktury do paragonu na rzecz innego podatnika reguluje art. 106b ust. 5 ustawy o VAT, który mówi, że w przypadku sprzedaży zewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym, fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku bądź podatku od wartości dodanej.
Reasumując musimy pamiętać, że w sytuacji, kiedy występujemy jako kontrahent, możemy wystąpić z prośbą o wystawienie faktury do paragonu, tylko w przypadku, jeśli na paragonie widnieje nasz NIP.
Będąc po drugiej stronie, czyli kiedy występujemy jako przedsiębiorca, mający obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, musimy również pamiętać o tym przepisie. Fakturę do paragonu na rzecz podatnika możemy wystawić tylko wtedy, kiedy na paragonie widnieje NIP nabywcy.
Ewidencjonowanie faktury do paragonu na kasie fiskalnej
W zakresie zasad ewidencjonowania zdarzeń w JPK trzeba sięgnąć do treści rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.
Zgodnie z § 10 ust. 5 pkt 3 rozporządzenia ewidencja JPK musi zawierać m.in. następujące oznaczenia dowodów sprzedaży: „FP” – faktura, o której mowa w art. 109 ust. 3d ustawy o VAT. Faktury te podlegają ewidencjonowaniu w pliku JPK, ale nie zwiększają wartości sprzedaży oraz podatku należnego, ponieważ ta oparta jest na danych z kasy rejestrującej (które w JPK są oznaczane jako „RO” – dokument zbiorczy wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas rejestrujących).
Zagadnienie prawidłowego ewidencjonowania faktur jednocześnie ujętych na kasie fiskalnej jest determinowane okolicznościami sprzedaży. Chodzi bowiem o określenie, kto jest podmiotem będącym nabywcą, ponieważ wpływa to na kwestie wystawiania faktur i ich odpowiedniego oznaczania w ewidencji JPK.
Marta Knop-Kołodziej
"Wieś Kujawsko-Pomorska", październik 2024 r. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do niego tutaj
|