Rak ziemniaka to groźna choroba kwarantannowa
Choroba jest najbardziej widoczna na bulwach ziemniaka, na których powstają kalafiorowate narośle. Początkowo są one jasne, następnie ciemnieją, a pod wpływem światła zmieniają zabarwienie na zielone. Choroba nie powoduje widocznych objawów na korzeniach. Rak ziemniaka obniża plon bulw i powoduje ich gnicie, a porażone bulwy nie nadają się do konsumpcji.
Zwalczaniem chorób kwarantannowych zajmuje się Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
- Jednym z zadań realizowanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa we Wrocławiu jest prowadzenie monitoringowych badań gleby na obecność agrofaga kwarantannowego Synchytrium endobioticum, który podlega obowiązkowi urzędowego zwalczania - poinformowali inspektorzy. - Grzyb Synchytrium endobioticum, jest sprawcą choroby zwanej rakiem ziemniaka, który po zawleczeniu na pole potrafi przetrwać w porażonej glebie ponad 30 lat.
Prowadzone przez wrocławski WIORiN badania gleby obejmują 10% powierzchni pól przeznaczonych pod uprawę sadzeniaków ziemniaka i 0,5% powierzchni pól przeznaczonych pod uprawę ziemniaków innych niż sadzeniaki czyli ziemniaki konsumpcyjne i przemysłowe.
- Wielkość pobieranych przez inspektorów próbek gleby do badań laboratoryjnych wynosi 500 gramów z pow. 0,33 ha. Próbki pobierane są przy pomocy laski Egnera - przyrządu do pobierania próbek gleby o średnicy kanału 2 cm, pozwalającego uzyskiwać próby glebowe z głębokości do 20 cm. - informuje WIORiN we Wrocławiu.
Na znaczne odległości grzyb rozprzestrzenia się przede wszystkim wraz z porażonymi ziemniakami, głównie sadzeniakami, a także z glebą przylegającą do bulw ziemniaka oraz ukorzenionego materiału rozmnożeniowego (np. materiału szkółkarskiego, sadzonek, bulw, cebul). Ponadto, patogen może być przemieszczany z wodą spływającą z zakażonych pól, z obornikiem i kompostem, z grudkami gleby przenoszonymi podczas prac polowych na maszynach, środkach transportu, obuwiu itp. W ulotkach dla producentów PIORiN podkreśla, ze brak jest skutecznych agrotechnicznych i chemicznych metod zwalczania raka ziemniaka. Szerokie zastosowanie w zwalczaniu choroby znalazła hodowla i uprawa odmian ziemniaka odpornych na porażenie.
Ziemniaki w Polsce są produktem strategicznym, a przez kilka ostatnich lat ich produkcja była bardzo opłacalna. Dopiero w ostatnim sezonie, gdy ziemniakami obsadzono większy areał, ceny spadły. Ziemniaki to nasza polska specjalność, dobrze więc, że inspektorzy pomagają producentom w walce z ogromnym zagrożeniem chorobami kwarantannowymi, które uniemożliwiają nie tylko eksport ziemniaków, ale także sprzedaż na polskim rynku. To jednak tylko pół biedy. Od jednorazowej straty plonów większą szkodą jest to, że gleba zostaje zainfekowana na kilkadziesiąt lat.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|