Spółki KOWR o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej
KOWR nadzoruje 31 spółek. Ze względu na wiodący kierunek prowadzonych prac hodowlanych dzielą się ona na trzy grupy:
- Spółki hodowli zwierząt gospodarskich (bydło, świnie, owce) – 17 spółek,
- Spółki hodowli koni i stada ogierów – 13 spółek,
- Spółka hodowli roślin – 1 spółka.
Spółki odgrywają wiodącą rolę w kreowaniu i upowszechnianiu postępu biologicznego w polskim rolnictwie, który jest obecnie uważany za najważniejszy czynnik oddziałujący na wzrost efektywności rolniczej, zarówno z punktu widzenia wzrostu ilości, jak i jakości produktów rolnych. Dysponują cennym materiałem genetycznym roślin i zwierząt gospodarskich. Posiadanie tych zasobów stwarza warunki dla stabilizacji cen nośników postępu na rynku krajowym oraz zabezpiecza potrzeby polskiego rolnictwa w przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk w skali międzynarodowej.
Hodowla roślin i PlantiCo - Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki
Głównym celem działalności Spółki PlantiCo jest prowadzenie hodowli twórczej i zachowawczej warzyw, kwiatów i roślin ozdobnych. Dzięki pracy hodowców i wieloletnim badaniom powstają nowe, wydajne odmiany ogórków, pomidorów, fasoli, rzodkiewki czy kapusty, które później trafiają do plantatorów warzyw, właścicieli gospodarstw szklarniowych czy działkowców.
Własnością Spółki jest ponad 300 odmian roślin warzywnych, co stanowi niemal 50 proc. odmian tych roślin z krajowej hodowli wpisanych do Rejestru Odmian. Wyhodowane w PlantiCo nasiona charakteryzują się wysokim plonowaniem, dobrą jakością, odpornością na choroby i dostosowaniem do warunków klimatyczno-glebowych.
Hodowla zwierząt gospodarskich – rozwój i wyzwania
Podstawowym celem pracy hodowlanej prowadzonej w nadzorowanych przez KOWR spółkach zajmujących się hodowlą zwierząt jest produkcja materiału zarodowego dla doskonalenia populacji masowej zwierząt gospodarskich. Doskonalenie ras prowadzone jest zgodnie z wewnętrznymi programami hodowli opracowanymi w oparciu o krajowe programy doskonalenia ras: bydła, trzody chlewnej, owiec oraz koni.
Rola i znaczenie spółek w realizacji tych programów, ze względu na wysoki potencjał genetyczny utrzymywanych zwierząt, jest bardzo duża. Do podstawowych celów działalności spółek zalicza się ochronę zasobów genetycznych, wdrażanie nowych technologii oraz zaopatrywanie hodowli krajowej w najwyższej jakości materiał hodowlany.
Hodowlę bydła mlecznego prowadzi łącznie 29 spółek, bydła mięsnego - 6 spółek, świń - 3 spółki, a hodowla owiec i produkcja owczarska prowadzona jest w 4 spółkach.
Hodowla koni – tradycja i nowoczesność
Wśród spółek o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej jest 13 jednostek samodzielnie prowadzących hodowlę koni (Stadniny Koni i Stada Ogierów) oraz 3 jednostki wchodzące organizacyjnie w struktury innych spółek. Spółki te hodują osiem ras koni.
Hodowla koni w stadninach KOWR prowadzona jest w celu doskonalenia najcenniejszego materiału genetycznego dla potrzeb krajowej hodowli oraz zachowania rodzimych ras. Działalność ta obejmuje również szeroko pojęte usługi w zakresie rozrodu koni dla hodowli terenowej, co jest związane z funkcjonowaniem, organizacją oraz zadaniami Stad Ogierów. Konie użytkowane są w czterech dyscyplinach jeździeckich: ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody, WKKW oraz powożeniu zaprzęgami jedno i wielokonnymi. Na dzień 1 stycznia 2024 r. spółki utrzymywały łącznie około 2400 koni, w tym 770 klaczy elitarnych i 217 ogierów hodowlanych.
Spółki hodowlane KOWR odnoszą wiele sukcesów na wystawach, targach i zawodach, zdobywając liczne tytuły czempionów oraz medale. Jest to potwierdzeniem ciągłego postępu hodowlanego, uzyskiwanego dzięki intensywnej pracy hodowlanej oraz konsekwentnej selekcji w spółkach KOWR.
źródło: KOWR