Jak szybko uzyskać pozwolenie wodnoprawne?

Spotkania odbywają się w każdym z Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. W trakcie każdego z zaplanowanych spotkań ekspert omówi, jak unikać błędów podczas wypełniania i kompletowania dokumentacji niezbędnej do pozyskiwania pozwolenia wodnoprawnego. Wyjaśni, co powinien zawierać wniosek o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego oraz wniosek dotyczący zgłoszenia wodnoprawnego.
- Ekspert wskaże, jakie załączniki są niezbędne w obu wymienionych przypadkach. Uczestnicy szkoleń będą mogli dowiedzieć się co powinna zawierać część opisowa i graficzna operatu wodnoprawnego. Spotkanie potrwa około czterech godzin. Prowadzący rozwieje wątpliwości i odpowie na pytania. Podczas serii spotkań, krok po kroku powiemy, jak wypełniać wnioski i jak sprawnie skompletować dokumentację. Do uczestnictwa zapraszamy wszystkich chętnych, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Informacje o terminach oraz miejscach będą udostępniane na stronach internetowych naszych jednostek – mówi Magdalena Żmuda, Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. usług wodnych.
Najbliższe spotkania zaplanowano w dniach:
- 12 grudnia 2024 r. - RZGW w Białymstoku, RZGW w Bydgoszczy, RZGW w Rzeszowie
- 16 grudnia 2024 r. - RZGW w Poznaniu, RZGW w Gliwicach, RZGW w Szczecinie
- 17 grudnia 2024 r. - RZGW w Gdańsku, RZGW w Warszawie
Dodatkowe informacje oraz kontakt w sprawie szkoleń znajdują się na stronach poszczególnych Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej.
Jak informują Wody Polskie, podczas spotkania ekspert wyjaśni:
- przepisy dotyczące urządzeń wodnych;
- co powinien zawierać wniosek o udzielenie pozwolenia, a co wniosek o dokonanie zgłoszenia wodnoprawnego;
- jak wygląda proces pozyskiwania pozwolenia wodnoprawnego;
- jakie załączniki są wymagane do wniosku o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego;
- co to jest i co zawiera operat wodnoprawny – część opisowa i część graficzna;
- kiedy potrzeba jest i jak wygląda proces pozyskania pozwolenia na pobór wód;
- jaki jest czas obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego oraz jak wygląda procedura ustalenia kolejnego okresu obowiązywania pozwolenia;
- kwestie związane z wygaśnięciem pozwolenia wodnoprawnego.
Takie spotkania niewątpliwie są bardzo potrzebne. Jednak... ogromnym minusem polskiego prawa jest to, że potrzeba aż... czterech godzin, żeby to wszystko omówić. Tego typu pozwolenia załatwia się najczęściej raz, czasem dwa razy w życiu i mało kto ma czas i ochotę zagłębiać się w skomplikowane przepisy. Od tego są urzędnicy, którzy powinni na bieżąco pomagać osobom potrzebującym odpowiednich dokumentów.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|