Renta wdowia z KRUS
Jakie świadczenia mogą być wypłacane razem z rentą rodzinną?
Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do:
- renty rodzinnej oraz
- własnej emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy świadczenia,
to możesz otrzymać:
- 100% renty rodzinnej oraz 15% własnego świadczenia albo
- 100% własnego świadczenia oraz 15% renty rodzinnej.
Ważne:
Prawo do renty rodzinnej i do własnej emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy nie musi być ustalone w tym samym organie rentowym. Każdy z organów (KRUS, ZUS, WBE, BESW, ZER MSWiA) może ustalić prawo do poszczególnych świadczeń, a zbieg świadczeń może przysługiwać.
Od 1 stycznia 2027 r. otrzymasz nie 15%, ale 25% drugiego świadczenia.
Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do:
- renty rodzinnej oraz jednocześnie
- do emerytury rolniczej i do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy rolniczej lub rolniczą chorobą zawodową,
to na Twój wniosek, KRUS wypłaci:
- 100% renty rodzinnej, 15% emerytury i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy rolniczej lub rolniczą chorobą zawodową albo
- 100% emerytury, 15% renty rodzinnej i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy rolniczej lub rolniczą chorobą zawodową, albo
- 100% renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy rolniczej lub rolniczą chorobą zawodową, 15% renty rodzinnej i 50% emerytury.
Kto może uzyskać prawo do wypłaty świadczeń wg nowych reguł zbiegu?
Możesz pobierać świadczenia w zbiegu jeżeli jesteś wdową/wdowcem i spełniasz łącznie poniższe warunki:
- masz co najmniej 60 lat (jeśli jesteś kobietą) i 65 lat (jeśli jesteś mężczyzną),
- do dnia śmierci Twojego małżonka pozostawałaś/pozostawałeś z nim we wspólności małżeńskiej,
- nabyłaś/nabyłeś prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia przez Ciebie 55 lat (jeśli jesteś kobietą) lub 60 lat (jeśli jesteś mężczyzną),
- nie pozostajesz obecnie w związku małżeńskim.
Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Kiedy i jak ubiegać się o zbieg świadczeń?
Ustalenie prawa do zbiegu świadczeń oraz ich wypłata następują na wniosek osoby uprawnionej.
Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń możesz złożyć od 1 stycznia 2025 r.
- osobiście,
- za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym,
- przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS-ePUAP,
- w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy też podpisem zaufanym,
- - dowolnej jednostce organizacyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Oddziale Regionalnym lub Placówce Terenowej).
Wzór wniosku o zbieg świadczeń dostępny jest w każdej jednostce organizacyjnej KRUS i na stronie internetowej: (wzór wniosku). Przed wypełnieniem wniosku zapoznaj się z dołączoną do niego informacją.
Jeśli masz prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, to do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną nie musisz dołączać żadnych dokumentów.
Jeśli dotychczas nie złożyłaś/nie złożyłeś wniosku o świadczenie (rentę rodzinną lub własne świadczenie), które moglibyśmy Ci wypłacać łącznie z rentą rodzinną, złóż wniosek. Dołącz do niego dokumenty niezbędne do jego rozpatrzenia. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na naszej stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/krus/swiadczenia-z-ubezpieczenia-emerytalno-rentowego lub uzyskasz je w każdej naszej jednostce.
Od kiedy będzie można uzyskać prawo do zbiegu świadczeń?
Prawo do wypłaty zbiegu świadczeń będzie przyznawane od dnia spełnienia wszystkich warunków, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku i nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. Dla wniosków złożonych do 31 lipca 2025 r., prawo do wypłaty zbiegu powstanie nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.
Jaka może być maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu?
Wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu, nie może być wyższa od trzykrotności kwoty najniższej emerytury.
Od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura wynosi 1.780,96 zł a jej trzykrotność 5 342,88 zł.
Od 1 marca 2025 r. kwota najniższej emerytury zostanie podwyższona, wskutek corocznej waloryzacji świadczeń. Wobec czego maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu również ulegnie podwyższeniu.
Źródło: KRUS
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|