LIR: pieniądze na rolnictwo 4.0 przepadną?

Chodzi o wsparcie udzielane jest producentom rolnym na przedsięwzięcia, których celem jest wdrożenie rozwiązań w zakresie rolnictwa 4.0., polegających na zakupie i wprowadzeniu rozwiązań cyfrowych do obsługi procesów produkcji i wprowadzania do obrotu artykułów rolno-spożywczych, w tym maszyn, sprzętu i oprogramowania.
- Z informacji jakie przekazują rolnicy wynika, że producenci specjalistycznych maszyn i urządzeń nie są w stanie w wymaganym terminie wyprodukować zaoferowanych maszyn i urządzeń. Przyczyny tego można upatrywać w dwóch różnych aspektach, pierwszym z nich jest bardzo duże zainteresowanie maszynami i urządzeniami wprowadzającymi rozwiązania cyfrowe do gospodarstw rolnych zaś drugim aspektem jest nałożenie się kilku programów pomocowych zawierających w swym zakresie wymóg inwestycji związanych z ochroną środowiska oraz wdrażaniu procesów cyfrowych - poinformowała LIR.
Izba podkreśla, że producenci specjalistycznych maszyn i urządzeń zawierających rozwiązania cyfrowe, które przeszły pozytywną weryfikację i zostały zatwierdzone do zakupu nie są w stanie w chwili obecnej sprostać oczekiwanemu zapotrzebowaniu. Moce przerobowe zakładów są ograniczone specjalistycznymi procesami technologicznymi, a ich zwiększenie jest praktycznie niemożliwe.
- Aby objąć wsparciem jak największą liczbę przedsięwzięć, w maju 2024 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwiększył kwotę przeznaczoną na nabór ze 164 mln zł do 492 mln zł. Taki stan rzeczy związany z tak krótkim okresem realizacji operacji może bezpośrednio przyczynić się zrywania umów przez rolników, a co za tym idzie kwota przeznaczona na to wsparcie nie zostanie wykorzystana - przekonuje zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej.
Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wnosi o jak najszybsze podjęcie działań zmierzających do wydłużenia terminu realizacji operacji związanych z rolnictwem 4.0 do września 2026 roku i umożliwienie rolnikom realizacji operacji mających na celu wprowadzenie rozwiązań cyfrowych do obsługi procesów produkcji i wprowadzanie do obrotu artykułów rolno-spożywczych, w tym maszyn, sprzętu i oprogramowania.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|