Agrofagi zaczynają sezon

- Na początku lutego Instytut Ochrony Roślin poinformował o pierwszych w tym roku pojawach śmietek glebowych. Co prawda mroźne dni i noce spowodowały zanik szkodników, ale w pierwszych ciepłych dniach one wrócą - powiedział nam Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski.
W rzepaku zawsze pierwsze pojawiają się chowacze. Jeśli zobaczymy chowacza z jasną plamką przy przedpleczu, na górnej stronie między okrywami - będzie to chowacz czterozębny. Chrząszcze pojawiają się na plantacjach rzepaku gdy temperatura powietrza wzrośnie do około 15°C, ale w praktyce wystarczy mniej.
- Najłatwiej sprawdzić co się dzieje w rzepaku wystawiając żółte naczynia - dodaje pan Józef. - Rolnicy o tym doskonale wiedzą, ale... ważne jest by zrobić to w porę i nie czekać na naprawdę ciepłe dni. Tylko w ten sposób możemy sprawdzić jakie agrofagi już pojawiły się na naszych roślinach i skutecznie im przeciwdziałać. Z Zaleceń Instytutu Ochrony Roślin wynika, że zabieg insektycydowy należy wykonać gdy w ciągu kolejnych 3 dni średnia liczba odłowionych chrząszczy w jednym naczyniu żółtym wyniesie 20 sztuk.
Inne problemy mogą się pojawić w uprawach zbóż Tu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na choroby powodowane przez grzyby. Ciepłe dni połączone z niewielką ilością opadów są pod tym względem korzystne dla patogenów. Koniecznie trzeba więc sprawdzać plantacje pod kątem septorioz i mączniaków, mogą pojawić się także objawy rdzy brunatnej.
Warto także zwrócić uwagę na gryzonie. Łagodna i ciepła zima sprawiła, że na pewno licznie przezimowały i mogą stanowić problemy - warto wiec obserwować, czy pojawiają się nory gryzoni. Jeśli nory są zamieszkałe - z dużym prawdopodobieństwem możemy się spodziewać problemów.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|