Jak sprawdzić czy ŚOR są legalne?

Co najmniej kilka razy w roku słyszymy informacje o tym, że przechwycono nielegalne środki ochrony roślin zza granicy. Unijne prawo jest pod tym względem bardzo surowe, zakazując wielu substancji czynnych dostępnych i stosowanych w krajach trzecich. Druga sprawa to fakt, że środki ochrony nie są tanie - pojawić się może pokusa, żeby ,,zaoszczędzić'' kupując podróbki. Ale nie warto tego robić.
Skoro prawo nakazuje, a zdrowy rozsądek podpowiada, że warto kupować legalne i zatwierdzone środki ochrony roślin - warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy rzeczywiście proponowany nam preparat jest legalny. Dotyczy to zarówno rolników jak i działkowców.
Na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa znajdziemy rejestry przedsiębiorców - wprowadzanie do obrotu śor. Rejestry te są prowadzone przez wojewódzkie oddziały PIORiNu. Zawierają szczegółowe dane sklepów i dystrybutorów w każdym wo0jewództwie. Rejestry te możemy znaleźć tutaj https://www.gov.pl/web/piorin/rejestry
Kolejna sprawa to sprawdzenie rejestracji w Polsce. Nie wszystkie środki ochrony roślin produkowane nawet w krajach Unijnych sa dopuszczone w Polsce, lub nie muszą być dopuszczone w tych samych uprawach, co w krajach o innym klimacie. Tu szczegółową listę znajdziemy na stronie ministerstwa rolnictwa https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin.
Każdy legalny sprzedawca wystawia też dowód zakupu środków chemizacyjnych. Każdy środek ma etykietę w języku polskim przytwierdzoną do opakowania.
- Oszuści nierzadko kuszą rolników niższą ceną, budując jednocześnie zaufanie do swoich produktów, zaopatrując je przykładowo w etykietę na pierwszy rzut oka przypominającą oryginał. Jest to niestety złudne podobieństwo, bowiem w składzie podróbek mogą być zawarte toksyczne substancje, które nigdy nie przeszłyby restrykcyjnych badań rejestracyjnych. Może nie być w nich w ogóle substancji czynnej albo może być ich kilka. Zawsze etykieta podrobionego środka, skopiowana nielegalnie z oryginalnego produktu, nie odpowiada temu co jest w opakowaniu. Trzeba pamiętać, że w przypadku środków ochrony roślin każda, nawet najdrobniejsza zmiana składu, czyni poważną różnicę - przypominają Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowa Administracja Skarbowa oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|