Badanie azotu mineralnego w integrowanej produkcji roślin

W systemie zintegrowanym, w pierwszej kolejności wykorzystuje się żyzność gleby oraz składniki pokarmowe dostępne w nawozach naturalnych i organicznych posiadanych w gospodarstwie. Następnie zapotrzebowanie roślin uzupełnia się nawozami mineralnymi.
Wykonywanie analizy pH gleby i zawartości głównych składników pokarmowych (NPK i Mg), potwierdzone dokumentami, jest jedną z pozycji listy obligatoryjnych czynności i zabiegów w Integrowanej Produkcji (zgodnie np. z Metodyką Integrowanej Produkcji pszenicy ozimej i jarej).
Tylko cześć azotu znajdującego się w glebie jest dostępna dla roślin: to azot mineralny (Nmin), który rośliny mogą pobierać w postaci jonów N-NO3 (azotany) i N-NH4 (amonowe).Planując nawożenie azotem na wiosnę, powinniśmy uwzględnić jego obecność w glebie i odpowiednio skorygować dawkę nawożenia. W tym celu przeprowadza się test Nmin, który jest bezpośrednią i najdokładniejszą metodą oceniającą zasobność gleby w azot. Badania przeprowadzają Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze (OSChR).
Instrukcja pobrania próbek glebowych do oznaczenia zawartości azotu mineralnego (opracowana na podstawie PN-R-04028:1997 oraz metodyki IUNG w Puławach, źródło: strona SCH-R):
- do celów nawozowych próbki pobiera się wczesną wiosną przed zastosowaniem nawozów krótko przed ruszeniem wegetacji
- próbki pobierane są za pomocą lasek glebowych do głębokości 60 cm: najpierw z warstwy 0-30 cm, a następnie w tym samym otworze z warstwy 30-60 cm
- na polach o małej zmienności (kategoria agronomiczna, kompleks rolniczej przydatności, przedplon) jedna próbka ogólna powinna odpowiadać obszarowi do 4 ha
- na polach o większej zmienności jedna próbka ogólna powinna odpowiadać obszarowi maksymalnie 1 ha
- nie należy pobierać próbek na obrzeżach pól w pasie ok. 4 metrów
- liczba próbek pierwotnych: ¾ 10¾ 15, gdy stosowano nawożenie organiczne
- próbki ogólne o masie ok. 0,25 kg tworzy się przez połączenie próbek pierwotnych z jednej warstwy, dokładne zmieszanie, usunięcie kamieni i resztek roślinnych
- próbkę umieszcza się w szczelnych pojemniku lub woreczku z tworzywa sztucznego
- opisane próbki wraz ze szkicem gospodarstwa należy starannie zapakować i dostarczyć bezpośrednio lub pocztą lub przekazać pracownikowi terenowemu SCHR
- próbki można przechowywać do trzech dni w temp. 2-5 stopni C, dłuższe przechowywanie jest możliwe w temp. -18 stopni C.
Na podstawie testu Nmin możemy ustalić pierwszą wczesnowiosenną dawkę nawożenia azotem. Należy uwzględnić czas niezbędny na przeprowadzenie analizy, zanim otrzymamy informację zwrotną z wynikiem (kilkanaście dni), aby zdążyć z nawożeniem w optymalnym dla roślin terminie.
Na podstawie cennika SCHR (cena brutto) koszt oznaczenia zawartości azotu mineralnego wynosi 28,12 złotych (azot mineralny w dwóch warstwach z oceną zawartości azotu w profilu glebowym: 0-30 cm, 31-60 cm).
Anita Maj-Kałdońska
Artykuł opublikowany we współpracy z Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach
![]() Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|