Buraki wschodzą, a szarek komośnik już czeka...

- Prowadzimy monitoring występowania chrząszczy w rejonach plantacyjnych - poinformowało o tym Doradztwo Rolnicze Pfeifer & Langen Polska. -
Z monitoringu wynika, że obecnie szarek jest obeny w okolicach Kalisza, Włocławka, Ciechanowa i Jarocina.
Jak przypominają eksperci, szarek komośnik jest szkodnikiem buraka cukrowego we wczesnych fazach rozwojowych. Chrząszcze wyżerają szerokie zatoki w liścieniach lub doszczętnie je zgryzają. Silnie uszkodzone rośliny zamierają. Osobniki dorosłe występują zwykle najliczniej na obrzeżach plantacji zwłaszcza w sąsiedztwie zeszłorocznych buraczysk. Chrząszcze są aktywne przez całą dobę, zaniepokojone zastygają w bezruchu.
Chrząszcze średniej wielkości około 11-14 mm. Ciało czarne pokryte łuseczkami w odcieniach szarości z czarnymi plamami pozbawionymi łusek tworzącymi przepaskę w postaci litery V. Głowa wyciągnięta w szeroki ryjek. Próg szkodliwości to 1 chrząszcz na 10 m2 plantacji.
- Bardzo prosimy o regularne lustracje plantacji, ponieważ szkodnik może doprowadzić do całkowitego zniszczenia roślin. Zabiegi zwalczające prosimy wykonywać z dodatkiem adiuwantów dedykowanych do insektycydów w celu zwiększenia skuteczności zabiegu - apelują eksperci Doradztwa Rolniczego Pfeifer & Langen Polska.
My przypominamy, że eksperci z Instytutu Ochrony Roślin przed rokiem zwracali uwagę na fakt, że szarek komośnik każdego roku zwiększa swoje zasięgi występowania.
- Szarek komośnik jest najgroźniejszy dla młodych roślin buraka począwszy od końca fazy kiełkowania do ok. 6 liści, kiedy to przy zniszczeniu stożka wzrostu przez chrząszcze zamiera cała roślina. Starsze rośliny mogą też być uszkadzane przez chrząszcze szarka komośnika, jednak nie wpływa to już zwykle na ich dalszy rozwój, o ile liczebność szkodnika nie jest bardzo wysoka - wyjaśniają eksperci z IOR-PIB.
Instytut zaleca do monitoringu pojawu chrząszczy stosowanie pułapek feromonowych. Problem jednak polega na tym, że w Polsce występuje kilka gatunków szarków, a jedynie komośnik powoduje szkody w burakach. Niedoświadczone oko łatwo pomyli odłowione owady, gdyż do pułapek wpaść mogą np. bardzo podobny do szarka komośnika: szarek ostowiec lub szarek białosmugi.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|