Międzyplony mają być nieprodukcyjne

- Izba dodatkowo wnioskowała o zobowiązanie beneficjenta do określenia przeznaczenia uzyskanego plonu np. na paszę, przyoranie lub siew na poplony z zastrzeżeniem możliwości uprawy na cele spożywcze dla człowieka - poinformował WIR.
Okazuje się jednak, że jest to niemożliwe, gdyż z odpowiedzi ministerstwa rolnictwa wynika, że międzyplony mają być nieprodukcyjne.
- Zgodnie z zapisami Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, realizacja ekoschematu Obszary z roślinami miododajnymi polega na tworzeniu obszarów z roślinami miododajnymi przez wysiew mieszanki składającej się z co najmniej dwóch gatunków roślin miododajnych z określonych wykazów roślin tzw. nieuprawnych i uprawnych, nie obejmujących obcych gatunków inwazyjnych - przypomniało ministerstwo w odpowiedzi. - Lista roślin została stworzona przy udziale ekspertów z instytutów naukowych. Gatunki roślin typowo uprawnych mogą być wysiewane wyłącznie w mieszance z pozostałymi (nieuprawnymi) gatunkami roślin i nie mogą dominować w mieszance. Celem interwencji jest zachęcenie rolników do tworzenia obszarów z roślinami miododajnymi, stanowiącymi długotrwałe, różnorodne i bezpieczne żerowiska dla pszczoły miodnej i dzikich owadów zapylających.
Zgodnie z PS WPR, obszary takie przyczyniają się do ochrony różnorodności biologicznej. W związku z tym, celowym jest stosowanie mieszanek złożonych z wielu gatunków roślin miododajnych należących do obydwu ww. wykazów.
- Z założenia ekoschemat nie może mieć charakteru produkcyjnego - dodaje ministerstwo. - Z tego powodu w mieszance roślin do wysiewu muszą być uwzględnione gatunki roślin nieprodukcyjnych. Dodatkowo, w ramach ekoschematu, w terminie do końca sierpnia, nie prowadzi się produkcji rolnej, z wyjątkiem prowadzenia pasiek, w tym nie prowadzi się wypasu i koszenia ani nie stosuje się nawozów i środków ochrony roślin.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|