Rozstawa sadzonek – dlaczego prawidłowe odległości są kluczowe?

Rozstawa sadzenia roślin – dlaczego jest ważna?
Rośliny mają określone potrzeby względem światła, rodzaju gleby, a także przestrzeni. Gdy posiadają dużo miejsca atrakcyjnie rozrastają się i pokazują pełnię swojej krasy. Natomiast w dużym zagęszczeniu rosną słabo, są wybujałe i bardziej narażone na występowanie chorób grzybowych. Zbyt duża liczba roślin (zwłaszcza krzewów i drzew) w ogrodzie to nagminny błąd miłośników kwiatów. W rezultacie tworzą się zarośla, które powodują nadmierne zacienienie, a ułatwiają zadanie szkodnikom. To wynik spontanicznych zakupów. Najpierw kupuje się rośliny, potem szuka dla nich miejsca. Warto jednak nawet w tym szale zakupowym zachować pewne granice.
Rozstawa roślin - jak liczyć?
W internecie, w prasie branżowej, książkach, a także na opakowaniach produktów można znaleźć informacje, w jakiej rozstawie powinno się sadzić konkretne gatunki i odmiany. Przykładowo szałwię błyszczącą zwyczajowo sadzi się co 25 cm, a niskie odmiany aksamitki co 20 cm. Jak obliczyć ilość roślin na m2? Na podstawie powyższych danych oblicza się jaka powierzchnia przypada na jedną roślinę.
- Wzór jest prosty: szałwia 0,25 x 0,25 = 0,0625 m2.
- Następnie używa się wyniku, aby obliczyć ile szałwii potrzeba na 1m2 uprawy: 1: 0,0625 = 16 roślin. Dzięki temu można zaplanować zakupy w szkółce kupując odpowiednią liczbę sadzonek.
Oczywiście sprawa jest najprostsza, gdy tworzy się „dywanowe” kompozycje, tj. sadzi dużą liczbę roślin tego samego gatunku bądź odmiany. Z wielogatunkowym misz-maszem jest trudniej, w tym wypadku takie szacunki najczęściej są robione spekulacyjnie - „na oko”.
Kalkulator rozstawy roślin – do czego służy?
Dużym ułatwieniem są „gotowce”, czyli kalkulatory rozstawy roślin. Pozwalają obliczyć jak dużo sadzonek jest potrzebnych na rabatę czy żywopłot. Uwzględniają rozstawę, wielkość i kształt obszaru uprawy. Są precyzyjne w przypadku geometrycznych nasadzeń, np. rabat opartych na planie prostokąta, lecz nie rozwiązują problemu bardziej naturalnych kształtów, cenionych w większości stylów urządzania ogrodu.
Jak gęsto sadzić rośliny na rabacie?
Rośliny na rabatach są nieco bardziej tolerancyjne w aspekcie zagęszczenia w porównaniu z warzywami czy kompozycjami krzewiasto-drzewiastymi. Jednakże i tu są pewne granice, gdyż nie lubią nadmiernego ścisku. Optymalne odległości w szczególności należy zachować w przypadku wysokich bylin czy krzewów, które mogą zacieniać niższe rośliny. Stosuje się zasadę: niskie gatunki z przodu, średnie na środku, wysokie z tyłu. Dzięki temu wszystkie rośliny na rabacie są odpowiednio wyeksponowane.
Ilość roślin na m2 pozwala zoptymalizować nasadzenia, dzięki czemu rośliny prawidłowo rozwijają się, są mniej zagrożone chorobami i konkurencją ze strony chwastów. Jednocześnie generuje się oszczędności, gdyż zazwyczaj „na oko” kupuje się więcej niż potrzeba.
Artykuł powstał przy współpracy z https://drzewka-faworytka.pl/
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|