Zasady szacowania szkód łowieckich

Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego zobowiązany jest do wynagrodzenia szkód wyrządzanych:
- w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, sarny, daniele,
- przy wykonywaniu polowań.
Szacowania szkód i ustalenie wysokości odszkodowania składa się z oględzin i szacowania ostatecznego, a dokonuje go zespół, który powinien składać się z:
- przedstawiciela dzierżawcy, zarządcy obwodu łowieckiego,
- właściciela lub posiadacza gruntów rolnych, na terenie których wystąpiła szkoda,
- przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego.
Należy dodać, iż obecność właściciela, posiadacza gruntu oraz przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego stron nie jest obowiązkowa, a obowiązkowe jest poinformowanie stron o dacie i godzinie szacowania.
Pierwszym krokiem, aby ubiegać się o odszkodowanie i skutecznie rozpocząć procedurę szacowania szkody jest złożenie ,,Wniosku o szacowanie szkody łowieckiej” do zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego, na terenie którego znajdują się grunty rolne rolnika. Wniosek powinien zawierać:
- imię i nazwisko albo nazwę, miejsce zamieszkania lub adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela lub posiadacza gruntów rolnych,
- wskazane miejsca wystąpienia szkody (miejscowość, numer ewidencyjny działki),
- wskazanie rodzaju uprawy lub płodu rolnego, na którym wystąpiła szkoda.
Drugim elementem szacowania szkody łowieckiej są „Oględziny” powstałej szkody. Oględzin dokonuje się nie później niż 7 dni od dnia otrzymania wniosku, a w terminie nie później niż 3 dni od dnia otrzymania wniosku dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego informuje właściciela, posiadacza gruntów oraz wojewódzki ośrodek doradztwa rolniczego o terminie oględzin, podczas których ustala się:
- gatunek zwierzyny, która wyrządziła szkodę,
- rodzaj, stan uprawy i jakość uprawy,
- obszar całej uprawy,
- szacunkowy obszar uprawy, która uległa zniszczeniu,
- szacunkowy procent zniszczenia uprawy na uszkodzonym obszarze.
Po zakończeniu oględzin sporządzany jest protokół, który zawiera:
- imiona i nazwiska osób biorących udział w oględzinach,
- datę sporządzenia protokołu oraz datę dokonania oględzin,
- szkic sytuacyjny uszkodzonej uprawy,
- szczegółowe dane, które zostały ustalone podczas oględzin,
- czytelne podpisy osób biorących udział w oględzinach.
Członkowie zespołu mogą wnieść zastrzeżenia do protokołu wraz z uzasadnieniem. W protokole umieszcza się informację o zastrzeżeniach lub ich braku. Protokół sporządza się w trzech jednakowych egzemplarzach dla każdej ze stron. Należy pamiętać, iż niestawiennictwo właściciela, posiadacza gruntów rolnych, jak i przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego nie wstrzymuje procedury szacowania. W przypadkach szkód wyrządzonych w płodach rolnych, szkód wyrządzonych przez dziki na łąkach i pastwiskach, a szkoda powstała i została zgłoszona bezpośrednio przed zbiorem lub w jego trakcie dokonuje się tylko szacowania ostatecznego.
Ostatnim elementem procedury szacowania szkód łowieckich jest ,,Szacowanie ostateczne’’, którego dokonujemy najpóźniej w dzień lub przed dokonaniem zbioru uszkodzonej uprawy w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku. O terminie planowanego zbioru uszkodzonej uprawy właściciel, posiadacz gruntów rolnych jest zobowiązany powiadomić dzierżawcę, zarządcę obwodu łowieckiego w formie pisemnej w terminie 7 dni przed zamierzonym zbiorem. Zarządca, dzierżawca obwodu łowieckiego informuje o terminie szacowania w analogiczny sposób, jak w przypadku oględzin.
Podczas szacowania ostatecznego dokonujemy ustaleń, jak w przypadku oględzin i dodatkowo:
- plon z 1 ha,
- wysokość odszkodowania.
Po zakończeniu szacowania sporządzany jest protokół, który zawiera te same elementy, jak w przypadku protokołu z oględzin plus wysokość odszkodowania. Na tej podstawie w terminie 30 dni zarządca, dzierżawca obwodu łowieckiego dokonuje wypłaty odszkodowania pod warunkiem nie wniesienia przez strony odwołania.
Stronom przysługuje odwołanie od protokołu do nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu. W celu rozpoznania odwołania nadleśniczy dokonuje oględzin lub szacowania ostatecznego w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Członkom zespołu przysługuje prawo brania udziału w oględzinach, szacowaniu prowadzonym przez nadleśniczego, a na pisemny wniosek członka zespołu może brać udział przedstawiciel izby rolniczej. O terminie oględzin, szacowania nadleśniczy informuje nie później niż przed upływem 3 dni od otrzymania odwołania. Niestawiennictwo którejś ze stron nie powoduje wstrzymania dokonania czynności. Po zakończeniu oględzin, szacowania sporządza się protokół i opcjonalnie opinię przedstawiciela izby rolniczej, jeśli został powołany. Nadleśniczy Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe właściwy ze względu na miejsce wystąpienia szkody wydaje decyzję w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu. Wypłata odszkodowania następuje w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji. Od takiej decyzji przysługuje odwołanie do sądu.
Prawo łowieckie przewiduje również przypadki, kiedy posiadaczowi, dzierżawcy nie przysługuje odszkodowanie za szkody łowieckie. Możemy tu wyróżnić:
- osoby, którym przydzielono grunty stanowiące własność Skarbu Państwa jako deputaty rolne na gruntach leśnych;
- posiadaczom uszkodzonych upraw lub płodów rolnych, którzy nie dokonali ich zbioru w terminie 14 dni od dnia zakończenia okresu zbioru tego gatunku roślin w danym rejonie, określonego przez sejmik województwa w drodze uchwały,
- posiadaczom uszkodzonych upraw lub płodów rolnych, którzy nie wyrazili zgody na budowę, postawienie przez dzierżawców obwodu łowieckiego urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających powstawaniu szkód z wyjątkiem szkód, które by powstały niezależnie od tych działań,
- za szkody nieprzekraczające wartości 100 kg żyta w przeliczeniu na 1 ha,
- za szkody powstałe w płodach rolnych założonych z rażącym naruszeniem zasad agrotechnicznych,
- za szkody powstałe na gruntach, co do których zostało złożone oświadczenie o zakazie wykonywania polowania.
Michał Mazur
"Wieś Kujawsko-Pomorska", kwiecień 2025 r. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do niego tutaj
|
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|