WATERAGRI, czyli o wodzie w rolnictwie po angielsku

- Kurs dostarcza informacji na temat przetestowanych rozwiązań i technologii, które poprawiają właściwości retencyjne gleby, pozwalają na gromadzenie wody deszczowej oraz umożliwiają odzyskiwanie składników odżywczych wymywanych z gleby do wód gruntowych - poinformowali organizatorzy kursu.
Celem przedstawionych rozwiązań, jak i projektu WATERAGRI, jest zapewnienie rolnictwu alternatywnych metod gospodarowania zasobami wody w czasie zmian klimatycznych, poprawa jakości wody, zmniejszenie jej zanieczyszczenia, odzyskiwanie składników odżywczych do ponownego zastosowania i w wyniku tego zmniejszenie zużycia nawozów sztucznych i ochrona środowiska.
Kurs zawiera:
• Wstęp o problemach nadmiaru i niedoboru wody na tle zmian klimatycznych
• Przedstawienie efektów projektu WATERAGRI
• Informacje o 15 rozwiązaniach WATERAGRI podzielonych na 4 grupy tematyczne:
• Gospodarowanie wodą i składnikami odżywczymi w precyzyjnym i zrównoważonym rolnictwie
• Rozwiązania z zakresu zwiększenia możliwości retencji wody w gospodarstwach
• Rozwiązania z zakresu odzyskiwania składników odżywczych i poprawy retencji wody w gospodarstwach
• Testy laboratoryjne i polowe
- Na koniec uczestnik wypełnia test składający się z 12 pytań - informują organizatorzy. - Warunkiem ukończenia kursu jest przegląd udostępnionych materiałów i zdanie testu z minimalnym wynikiem 80% poprawnych odpowiedzi. Na koniec użytkownik otrzymuje wirtualny certyfikat ukończenia kursu WATERAGRI Massive Open Online Course, Innovative solutions for water retention and nutrient recovery. Szacowany czas na ukończenie kursu: ok. 3 godziny. Kurs będzie dostępny dla użytkowników do 30 kwietnia 2029 roku.
Na kurs trzeba się zarejestrować - można to zrobić TUTAJ https://wateragri.e-cdr.pl/
W Europie problem zarówno ilości, jak i jakości wody w małych zlewniach rolniczych nie został dostatecznie doceniony. Procesy hydrologiczne i interakcje w tym zakresie nie zostały wystarczająco dokładnie przeanalizowane. Problem naturalnej retencji wody na małą skalę nie został właściwie rozwiązany. Podobnie, lokalny wpływ na zmiany klimatu i/lub zmiany lokalnego mikroklimatu nie były analizowane w zintegrowany sposób, z uwzględnieniem innych wyzwań związanych ze zlewniami na małą skalę. Zapewnienie wystarczających dostaw wody do zrównoważonej produkcji roślinnej może mieć jeszcze większe znaczenie w nadchodzących latach. Jednocześnie, szereg niedostatecznie wykorzystywanych do tej pory nowych technik gospodarowania wodą (tj.: naturalna/ na małą skalę retencja, odzyskiwanie składników nawozowych ze strumieni itp.), po odpowiednim przetestowaniu w systemie gospodarowania, powinno zostać ponownie zastosowanych z korzyścią dla rolników, społeczności lokalnych i środowiska.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|