KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

ePUAP, czyli załatwiamy formalności online

Opublikowano 17.02.2018 r.
Załatwianie spraw urzędowych nie należy do przyjemnych. Na myśl o wszechobecnej dezinformacji, niezrozumiałych formularza i niekończących się kolejkach, dość łatwo się do niego zniechęcić. Na szczęście, można tego wszystkiego uniknąć, rozprawiając się z formalnościami online, za pośrednictwem tak zwanych platform usług elektronicznych. Sprawdzamy, jak zacząć z nich korzystać i co można dzięki temu zyskać. 

Papierologia stosowana, czyli jak rozprawiamy się z formalnościami w Polsce

Urzędy są otwarte w godzinach, w których i my często pracujemy. Dlatego właśnie, nie zawsze mamy możliwość ich odwiedzenia. Choć chcielibyśmy, by załatwianie spraw urzędowych zajmowało nam kilka chwil, w praktyce, trudno o taki obrót wydarzeń. Okazuje się, że w naszej kolejce stoi dziesięć osób, a każda z nich zajmuje 15 min czasu urzędnika. Co druga, poprawia źle wypełniony, skomplikowany formularz. Co czwarta, dowiaduje się, że trafiła do złego stanowiska, musi przynieść dokument pobrany z innego okienka lub pojechać do zupełnie innego urzędu po świstek umożliwiający załatwienie bieżącej sprawy. 

Alternatywa - załatwianie formalności online. Dlaczego warto?

Tymczasem, przy okazji wypełniania formalności online, wszystkie powyższe problemy znikają. Załatwianie spraw urzędowych przez Internet jest bardzo wygodne – możemy to robić o dowolnej porze dnia i nocy, z każdego miejsca na ziemi. Nie stoimy w kolejkach, nie szukamy stanowisk. Formularze? Są i nigdy nie znikną, ale online łatwiej nam je wypełnić, gdyż mamy dostęp do szczegółowo opracowanych instrukcji dotyczących tego, co powinno się w nich znaleźć. Jeśli dodamy do tego fakt, że załatwiając sprawy poprzez platformy usług elektronicznych możemy monitorować ich statusy, to już nie powinniśmy zwlekać z założeniem kont w tego typu serwisach.

Profil zaufany ePUAP  - Jak założyć?

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej to serwis umożliwiający załatwienie wielu spraw urzędowych z poziomu jednego konta użytkownika. Aby móc z niego korzystać, musimy założyć w nim tzw. profil zaufany ePUAP, działający na zasadzie podpisu elektronicznego. Do jego otworzenia potrzebny nam będzie aktywny adres e-mail i numer telefonu komórkowego oraz dowód osobisty, bądź (opcjonalnie) ROR z dostępem do bankowości elektronicznej w jednym z banków: ING, Pekao SA, PKO BP, mBank, BZ WBK, Millenium, Inteligo i Envelo. W pierwszym przypadku, z funkcji profilu będziemy mogli korzystać dopiero po fizycznym potwierdzeniu tożsamości w jednym z upoważnionych do tego punktów. Zweryfikowany profil ePUAP będzie nam służył przez dwa lata, po których będziemy mogli odnowić jego ważność. 

EPUAP – co można załatwić?

Za pośrednictwem ePUAP możemy załatwić rozmaite sprawy urzędowe – od tych czysto formalnych, po bardziej skomplikowane (np. odwoławcze). Serwis umożliwia nam między innymi:

    • składanie wniosków o wydanie dokumentów z USC oraz o wprowadzanie w nich zmian,
    • otwieranie działalności gospodarczej oraz dokonywanie zmian we wpisach w CEIDG,
    • rejestrowanie i wyrejestrowywanie aut oraz wnioskowanie o dowody rejestracyjne,
    • zgłaszanie urodzeń dzieci,
    • składanie wniosków o nadanie numeru PESEL czy NIP, 
    • rozliczanie podatków i wnoszenie o interpretacje podatkowe, 

… oraz wiele, wiele innych, których liczba stale rośnie. 

Inne platformy 

EPUAP nie jest jedynym serwisem współpracy obywateli i urzędów. Na uwagę zasługuje również Platforma Usług Elektronicznych ZUS – szczególnie pomocna przedsiębiorcom oraz PUE Służby Celnej. Z uwagi na fakt, że są to serwisy, z których nie wszyscy mogą skorzystać, pominiemy ich opisywanie. 

Załatwianie formalności online to alternatywa dla irytujących wizyt w urzędach. Dzięki niej możemy uporać się z naszymi sprawami szybko i wygodnie, w dogodnym dla siebie miejscu i momencie. Korzystając z usług ePUAP i innych e-serwisów administracji załatwimy wiele spraw, które dotychczas wymagały fizycznej wizyty „w okienku” - naprawdę warto. 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

POWIĄZANE TEMATY:epuapformalności online
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO