Brudnica nieparka niszczy także... sady

Inspektorzy poinformowali, że na terenie działania oddziału w Gryfinie, w dolinie rzeki Odry, między Odrą Wschodnią a Odrą Zachodnią natrafiono na ognisko masowego żerowania gąsienic brudnicy nieparki oraz wylęg barczatki pierścieniówki.
- Gąsienice obu gatunków są polifagami i foliofagami; odżywiają się głównie liśćmi drzew liściastych. Gąsienice obserwowano na wierzbie, tarninie, dzikiej róży, chmielu i innych roślinach. Żerowanie dużej liczby owadów, głównie brudnicy nieparki, w niektórych przypadkach spowodowało prawie całkowite ogołocenie rośliny z liści, co prowadzi do jej osłabienia - poinformowali inspektorzy z Gryfina.
Brudnica nieparka uważana jest za jednego z groźniejszych owadów dla gospodarki człowieka. Występuje w ogromnych gradacjach w południowej i wschodniej Europie, niszcząc drzewostany dębowe oraz sady. Spośród różnych gatunków żywicieli preferuje jednak dęby i drzewa owocowe.
- Żery prowadzą do znacznej utraty przyrostu, powstawania suchoczubów, a także pojawu szkodników wtórnych. Rozkładające się drewno dębu atakowane jest przez grzyby. Samica brudnicy nieparki (Lymantria dispar) składa 500 do 800 jaj w kilku złożach umieszczonych zwykle na pniach drzew. Żarłoczne gąsienice zaraz po wylęgu są czarne i silnie owłosione. Wyrośnięte osiągają długość nawet 70 mm. Na grzbiecie mają trzy żółte linie oraz guzikowate niebieskie opaski na pięciu pierwszych segmentach oraz rzędy czerwonych brodawek na dalszych - wyjaśniają inspektorzy WIORiN.
Co ciekawe, młode gąsienice, dzięki licznym włoskom, mogą być przenoszone przez wiatr (anemochoria). Na szczęście brudnica nieparka ma bardzo licznych wrogów naturalnych, którymi są pasożyty i ptaki. Może właśnie dlatego w Polsce największe szkody wyrządza okresowo, w odstępach kilkunastoletnich, w sadach i lasach liściastych z udziałem dębu, głównie we wschodniej części kraju.
źródło: piorin.gov.pl
foto: Helena Wieligórka WIORiN Koszalin o/Gryfino
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|