Sezon na pożary na polu - jak im zapobiegać?

Jednak pierwsze żniwne pożary już są za nami. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej z Krotoszyna poinformowała, że pierwsze zgłoszenie dotyczące pożaru prasy rolniczej wpłynęło 5 lipca 2025 - ogień objął maszynę rolniczą oraz balot słomy w miejscowości Grębów. Z kolei w niedzielę 6 lipca strażacy zmagali się z pożarem ścierniska oraz słomy w miejscowości Sulmierzyce. Dzięki szybkiej interwencji miejscowych rolników oraz dyspozycji zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie i miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej straty pożarowe udało się zminimalizować.
- Interwencje o podobnym przebiegu ukazały jak duże znaczenie ma właściwe zabezpieczenie prac polowych. W myśl Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów należy wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru - przypomina mł. kpt. Mateusz Dymarski z KP PSP w Krotoszynie. - Podczas weekendowych pożarów to właśnie szybka interwencja właścicieli, operatorów bądź okolicznych rolników, jeszcze w trakcie dojazdu pierwszych zastępów straży pożarnej pozwoliła ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia na pozostałą część upraw.
Wspólnie z jednostkami ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu krotoszyńskiego udało się zminimalizować straty poniesione przez gospodarzy. To jednak dopiero początek żniw i okres prac polowych rozkręca się na dobre. Statystykom nie sprzyja pogoda, gdzie wysokie temperatury obniżają znacznie wilgotność.
Dlatego strażacy apelują o rozwagę!
- Przede wszystkim należy pamiętać, że maszyny i urządzenia pracujące po kilkanaście godzin dziennie wymagają codziennych zabiegów konserwacyjnych. Kolejny aspekt to wyposażenie tych maszyn w sprawny podręczny sprzęt gaśniczy do prowadzenia ewentualnych działań gaśniczych. Często szybka reakcja operatora przy użyciu gaśnicy ratuje mienie warte setki tysięcy - dodaje mł. kpt. Mateusz Dymarski.
Ogromną rolę w minimalizacji strat pożarowych odgrywa również sprzęt rolniczy w postaci ciągników z maszyną do oborywania miejsca pożaru, czy też beczkowozów z wodą. W tego rodzaju zdarzeniach kluczowy jest czas, a szybka interwencja jeszcze w trakcie dojazdu straży pożarnej często pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia.
Szczególnej rozwagi w okresie upałów wymaga używanie ognia otwartego. Ewentualne palenie tytoniu jest dozwolone jedynie na terenach pozbawionych materiałów palnych, oddalonych od miejsca wykonywania prac żniwnych i występowania palnych płodów rolnych co najmniej 10 m. Natomiast całkowicie zabronione jest palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych oraz ich transporcie - przypominają strażacy z KP PSP w Krotoszynie.
Zdjęcia: st. sekc. Fabisiak Dominik, OSP KSRG Rozdrażew
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|