Zagroda edukacyjna szansą na zróżnicowanie dochodów

Przez lata uświadomiliśmy sobie, że wieś może służyć nie tylko prowadzeniu działalności stricte rolniczej, ale jest również świetnym miejscem do wypoczynku, a dzięki bogatej historii, tradycjom i kulturze, stanowi niekończącą się możliwość do poznawania i doświadczeń. Nie ma drugiego miejsca, w którym tak wyraźnie widać zależności łączące człowieka z otaczającą go naturą. Te specyficzne uwarunkowania sprawiają, że wieś jest doskonałym miejscem do edukacji i budowania poczucia przynależności, a dzięki swojej różnorodności budzi zainteresowanie wśród szerokiego grona osób.
Zdając sobie sprawę z ogromnego potencjału wsi, w 2010 roku Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie zainicjowało powstanie Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych, której celami działania są: podniesienie prestiżu zawodu rolnika i upowszechnienie wiedzy na temat pochodzenia żywności, różnicowanie pozarolniczej działalności na obszarach wiejskich oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi.
Sieć skupia obiekty z terenów wiejskich, w których prowadzona jest działalność edukacyjna dla grup oraz klientów indywidualnych, realizujące przynajmniej dwa cele edukacyjne spośród niżej wymienionych:
- edukacja w zakresie produkcji roślinnej,
- edukacja w zakresie produkcji zwierzęcej,
- edukacja w zakresie przetwórstwa płodów rolnych,
- edukacja w zakresie świadomości ekologicznej i konsumenckiej,
- edukacja w zakresie dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej.
Obiekty starające się o rejestrację powinny również posiadać zwierzęta gospodarskie albo uprawy rolnicze przeznaczone do prezentacji dla grup dzieci i młodzieży przyjmowanych w ramach programów szkolnych lub udostępniane jako atrakcja turystyczna dla rodzin z dziećmi i dorosłych podróżujących indywidualnie.
Udział w sieci jest dobrowolny i bezpłatny, co najważniejsze - niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak promocja gospodarstwa w ogólnopolskim serwisie internetowym, możliwość udziału w spotkaniach, konferencjach i szkoleniach poświęconych tematyce edukacji w gospodarstwie rolnym, prawo do identyfikowania obiektu logo zagrody edukacyjnej oraz wsparcie doradcze.
Prowadzenie zajęć edukacyjnych w gospodarstwie rolnym jest korzystne zarówno dla sektora rolnictwa, jak i szkolnictwa. Szkolnictwo zyskuje urozmaicenie i wzbogacenie procesu kształcenia, programy nauczania zorientowane na praktyczne działanie, ćwiczenia warsztatowe z różnych przedmiotów, alternatywne miejsca edukacji, poznanie wiejskiej kultury. Dla sektora rolnego istotne jest spotkanie z przyszłymi konsumentami i wzrost zrozumienia dla sytuacji i potrzeb gospodarki wiejskiej. Jest to także odmiana i wzbogacenie codziennego życia rolnika, radość pracy z dziećmi i nauczycielami, twórczy rozwój rodzin rolniczych oraz dodatkowy dochód.
Do uczestnictwa w sieci może przystąpić każdy obiekt spełniający warunki definicji „Zagrody edukacyjnej”, podane w regulaminie, a przystąpienie do sieci odbywa się na podstawie kwestionariusza zgłoszenia i rekomendacji uprawnionego doradcy ODR. Szczegółowe informacje na temat działalności sieci, regulamin, dokumenty oraz kontakt do koordynatorów wojewódzkich są dostępne na stronie www.zagroda-edukacyjna.pl.
![]() |
Tekst i fot. Aleksandra Hapka
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
Jeden z 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego w kraju. Podstawowym zadaniem KPODR jest udzielanie wszechstronnej pomocy rolnikom, mieszkańcom obszarów wiejskich oraz przedsiębiorcom związanym z przetwórstwem rolno-spożywczym w celu zwiększania dochodów gospodarstw rolnych oraz poprawy warunków życia na wsi.Główna siedziba znajduje się w Minikowie (pow. Nakielski). Ośrodek posiada oddziały w Zarzeczewie (pow. Włocławski) oraz w Przysieku (pow. Toruński). Posiada własne wydawnictwo,które jest wydawcą miesięcznika Wieś Kujawsko-Pomorska oraz wielu poradników. Organizuje liczne wystawy i targi -m.in Międzynarodowe Targi Rolno-Spożywcze "Agrotech" w Minikowie, które na obszarze 12ha odwiedza corocznie ok. 350 wystawców i około 35 tys. zwiedzających. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|