KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • województwo łódzkie
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA

WYSZUKIWARKA

Jak odróżnić ziemniaki wczesne od młodych?

Opublikowano 17.02.2018 r.
W wielu sklepach już stycznia pojawiają się ziemniaki z Basenu Morza Śródziemnego. Sprzedawane są jako młode, często jednak sprawiają nam zawód swoim smakiem. Dlaczego?

Bo to nie są młode ziemniaki – mówi dr Wojciech Nowacki, kierownik oddziału w Jadwisinie Instytutu Hodowli Roślin Uprawnych - Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie. – W ocenie polskich producentów taka sprzedaż nie jest do końca uczciwa. Można co najwyżej powiedzieć, że są to ziemniaki wczesne, ale na pewno nie młode. Tam, skąd pochodzą jest inny cykl wegetacyjny.

Jeśli więc skusimy się na ziemniaki z Cypru, Izraela, Włoch czy innych krajów położonych nad Morzem Śródziemnym, możemy być pewni, że kupujemy w pełni dojrzałe ziemniaki. Od polskich różnią się terminem sadzenia, zbioru i bardzo często smakiem.  Są też znacznie droższe - ich cena waha się około 3-4 zł za kilogram.

Określenie: młode ziemniaki zarezerwowane jest dla naszych, polskich rzeczywiście młodych ziemniaczków z ocierającą się skórką – dodaje dr Nowacki. – To ziemniaki bardzo delikatne, bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i nie nadają się do dalekiego transportu. Są też wrażliwe na wysychanie, dlatego często są lekko oblepione ziemią. 

Zdaniem doktora Nowackiego w sklepach powinno się rozdzielić ziemniaki młode i ziemniaki wczesne. Młode można kupić tylko przez kilka tygodni od końca maja do początków lipca. Wczesne natomiast zbyt często sprzedawane są jako młode. Jednak znajdują wielu klientów, którzy mają nadzieję, że choć przyjechały z dalekich krajów, to smakują jak polskie, młode kartofle.

W ostatnich latach znacznie zwiększył się import wczesnych ziemniaków z krajów Basenu Morza Śródziemnego, zwłaszcza w miesiącach zimowych i wiosennych – wyjaśnia dr Wojciech Nowacki. – Ma to zły wpływ na polskich producentów. Duża dostępność ziemniaków z południa Europy powoduje, ze nasi producenci niechętnie decydują się na uprawę najwcześniejszycyh odmian, zwłaszcza, że młody ziemniak jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne i wysychanie. Duży import z południa powoduje, że produkcja polskich młodych ziemniaków staje się nieopłacalna. 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO