W świecie Hildegardy... przepisy na rozgrzewające zupy
Zupa z nóżek cielęcych
Pysznym treściwym daniem, a jednocześnie środkiem leczniczym polecanym w przypadku chorób tkanki łącznej jest zupa z nóżek cielęcych. Jej spożywanie pomaga uzupełnić niedobory kolagenu i wielu niezbędnych minerałów. Silne działanie regenerujące tkankę łączną, wzmacniające stawy i kości sprawia, że polecana jest szczególnie kobietom w ciąży, małym dzieciom i osobom po złamaniach kości. Jest też cennym środkiem w profilaktyce osteoporozy.
Składniki:
- 1 nóżka cielęca (może być gicz czyli górna część nóżki) pokrojona w plastry,
- woda,
- ½ filiżanki octu winnego,
- 1 - 2 marchewki,
- kawałek selera,
- 1 korzeń pietruszki,
- 1 bulwa kopru włoskiego (fenkuł),
- 1 cebula duża,
- 3 ząbki czosnku,
- 2 liście laurowe,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- kilka goździków,
- ½ łyżeczki bertramu,
- ½ łyżeczki galgantu,
- ½ łyżeczki hyzopu,
- ⅓ łyżeczki gałki muszkatołowej,
- 1 łyżeczka „Hildegardowej mieszanki przypraw z kozieradką”,
- 1 łyżka „Hildegardowej mieszanki przypraw z galgantem”.
Przygotowanie:
Warzywa umyć i oczyścić. Nóżkę cielęcą zalać wodą tak, aby woda ją przykryła, i doprowadzić do wrzenia. Gotować 3 minuty (woda powinna mocno bulgotać), następnie odcedzić i przepłukać mięso zimną wodą, aby spłukać szum. Ponownie zalać nóżkę 3 – 4 litrami wody, posolić, dodać hildegardową mieszankę z galgantem, doprowadzić do wrzenia, gotować na wolnym ogniu minimum 3 – 4 godziny. Pół godziny przed końcem gotowania dodać warzywa i pozostałe składniki. Po ugotowaniu przecedzić, wywar przelać do słoików. Po wystygnięciu przechowywać w lodówce.
Jako kurację spożywa się przez kilka tygodni 150 – 200 ml wywaru dziennie albo na ciepło w formie zupy, albo na zimno jako dodatek do chleba w formie galaretki. Można też użyć wywaru jako podstawy do sporządzenia posiłku orkiszowego zamiast gotowej bulionetki.
Zupa cebulowa z grzankami z kozim serem lub oscypkiem
Hildegarda uczy, że cebula powinna być spożywana jedynie gotowana, bo tylko wtedy działa korzystnie dla zdrowia. Szczególnie polecana jest w przypadku gorączki lub artretyzmu. Ciepła, treściwa zupa cebulowa doskonale nadaje się więc na zimowe obiady i kolacje. Warto jednak pamiętać, że spożywanie cebuli jest niewskazane osobom z chorym żołądkiem, może bowiem przysparzać im dolegliwości.
Składniki:
- 1 duża łyżka masła klarowanego,
- 2 ząbki czosnku,
- 6 – 7 dużych cebul,
- szczypiorek,
- „Hildegardowa przyprawa z galgantem”,
- „Przyprawa do potraw – mieszanka”,
- bertram,
- galgant,
- sól,
- pieprz,
- woda,
- kromki chleba orkiszowego,
- ser kozi/oscypek.
Przygotowanie:
Do dużego naczynia dodać masło klarowane, drobno pokrojoną cebulę i czosnek. Delikatnie podsmażyć. Zalać dużą ilością wody. Gotować na małym ogniu 15 – 20 minut. Doprawić według uznania.
Rozgrzać piekarnik do 200 st. C. Kromki chleba posmarować masłem i/lub położyć na nich kawałki sera. Piec 5 – 10 minut. Gotowe grzanki pokroić w kostkę. Zupę przelać do miseczek, dodać grzanki i posypać wszystko szczypiorkiem.
dr Alfreda Walkowska
Stowarzyszenie Centrum św. Hildegardy w Polsce
dr Alfreda Walkowska teolog; znawczyni dzieła św. Hildegardy; współpracownik Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu; twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy; autorka książek i licznych artykułów; wydawca, tłumaczka; inicjatorka i prezes pierwszego polskiego Stowarzyszenia Centrum św. Hildegardy w Polsce. Od 1992 roku popularyzuje w kraju i za granicą wiedzę o św. Hildegardzie z Bingen. Związana z Benedyktyńskim Instytutem Kultury w Tyńcu jako inicjatorka i prowadząca warsztaty oraz rekolekcje z postem według św. Hildegardy. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|