KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
23 lutego 2019

Przegląd szafy na wiosnę - jak się do tego zabrać?

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. To najwyższy czas, aby pomyśleć o przeglądzie swojej szafy i szafy swoich dzieci na te wiosenno-letnie miesiące. To odpowiedni moment na przejrzenie tego, co się już nie nadaje, z czego dzieci wyrosły, co można oddać, a czego brakuje i warto byłoby o ten element uzupełnić swoją garderobę. Podpowiemy, od czego zacząć i na czym powinniśmy się skupić rozpoczynając taki przegląd. 

Przegląd szafy na wiosnę

Do przejrzenia mamy nie tylko szafę z ubraniami, które nosimy na co dzień, ale także szafę z kurtkami, butami, torebkami i dodatkami. Warto dwa razy do roku, na wiosnę i na jesień robić taki przegląd.

Ma to kilka plusów. Dzięki regularnym przeglądom zawsze mamy porządek w szafie, wiemy, czego nam brakuje, więc wcześniej możemy zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy na przykład nowe jeansy i żadna pora roku nas nie zaskakuje. Poza tym jest to także oszczędność pieniędzy, ponieważ przestajemy kupować rzeczy, których nie potrzebujemy, bo dokładnie wiemy, co znajduje się w naszej szafie i czego mamy wystarczającą ilość. 

Od czego zacząć przegląd szafy?

Przede wszystkim przygotuj sobie 3 pudełka/torebki, ponieważ w tym momencie zaczyna się dzielenie odzieży. 

Do pierwszego pudełka wrzucaj rzeczy, które nie nadają się do noszenia i chcesz je wyrzucić.

Do drugiego pudełka wrzucaj rzeczy, które możesz jeszcze do czegoś wykorzystać. Dawanie drugiego życia przedmiotom jest bardzo eko i wpisuję się w ideę zero waste. Ubrania możesz przeszyć na coś innego: woreczki na suche produkty, ubrania dla lalek dla dzieci, możesz ich użyć  także jako ściereczki. 

Do trzeciego pudełka wrzucaj rzeczy, które są w dobrym stanie, ale od minimum roku nie miałaś ich na sobie. To znaczy, że najprawdopodobniej już tego nie założysz i nie jest Ci potrzebne. Nie chomikuj ubrań. Przegląd szafy ma też za zadanie odświeżyć Twoją przestrzeń i głowę. Rzeczy z trzeciego pojemnika oddaj potrzebującym. Podobnie z ubraniami dzieci. Jeżeli wyrosły z nich, a są w bardzo dobrym stanie, przekaż je dalej. 

O czym pamiętać robiąc przegląd szafy?

Podziel sobie pracę na etapy. Jednego dnia zajmij się swoimi ubraniami, drugiego butami, trzeciego kurtkami i dodatkami, a czwartego ubraniami dzieci. Nie rób wszystkiego naraz, to nie odczujesz tak bardzo tego wiosennego zadania. 

Przeglądając rzeczy, zwracaj uwagę na to, czy:

1.Ubrania są czyste. Jeżeli mają jakieś plamy, spróbuj je doprać, jeżeli się nie uda, zastanów się szczerze przed samą sobą, czy będziesz nosić poplamioną bluzkę, czy sukienkę?

2. Ubrania nie są uszkodzone czy dziurawe. Może w kurtce popsuł się zamek albo w koszuli brakuje jednego guzika? Zanim zdecydujesz się na zakup nowej, napraw tą starą. Wyjdzie to dużo taniej. Podobnie z przetartymi jeansami dziecka. Kolorowe łaty z ulubionymi postaciami z bajek są teraz w modzie. 

3. Rozmiar nie jest za mały albo za duży. Często trzymamy ubrania, które na nas nie pasują z nadzieją, że kiedyś schudniemy, albo przytyjemy. To nie ma sensu, bo ubrania zalegają nienoszone, a mogłyby przydać się w tym czasie komuś innemu, komuś, kto bardziej tego potrzebuje. Zapomnij o sentymentach.

Układając ubrania w szafie, pamiętaj, że przy przeglądzie ubrań na wiosnę układamy je tak, aby te cieńsze były na wierzchu, a zimowe chowamy w głąb szafy. Pamiętaj, aby wszystkie skórzane i zamszowe buty wyczyścić i zabezpieczyć, zanim schowasz je na zimę do szafy. 

Podobnie z torbami. Kobiety, które mają ich wiele, mają swoje ulubione torby na sezon letni i ulubione na sezon zimowy. Sprawdź, czy nie popsuły się w nich zamki, albo nie przerwały poszewki w środku. To teraz jest idealny moment na naprawdę wszelkich drobnych przetarć i braków. 

I na koniec, jeszcze jedna ważna rada: nie kieruj się sentymentami w stosunku do ubrań. Mają Cię one chronić i dawać ciepło. Szkoda miejsca w Twojej szafie na ubrania, których i tak nie nosisz – daj im drugie życie. Na pewno w tym momencie komuś przydałyby się one bardziej. 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione