KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
9 marca 2018

Genodieta - pokaż mi swoje geny, a powiem Ci co jeść!

Prawdopodobnie każdy z nas, chociaż raz był kiedyś na jakiejś diecie. Nie ważne, czy była to dieta oczyszczająca, na zrzucenie wagi, czy dla zdrowia. Już samo ograniczanie pewnych produktów żywieniowych można nazwać dietą, bo jakby nie patrzeć, zwracamy uwagę na to, co jemy i na to, jakich składników używamy w przygotowywaniu codziennych posiłków. Jednak czy słyszeliście kiedyś o genodiecie? 

Genodieta, czyli inaczej mówiąc dieta zgodna z Twoim DNA

Czy potrafisz wyobrazić sobie sytuację, w której plan Twojego żywienia zostaje określony na podstawie Twoich indywidualnych zapotrzebowań na określone składniki, które odczytane zostają z Twojego kodu DNA

Tak, dzisiaj jest to możliwe, chociaż dla naszych pradziadków, byłoby to ogromne zaskoczenie. 

Jednak trzeba przyznać, że tak skomponowana dieta, nie powinna zrobić nam krzywdy i jest dużo pewniejsza niż redukowanie pewnych pokarmów z samej obserwacji naszego organizmu. 

Zbadaj swój profil genetyczny

Pierwszą czynnością, którą musisz wykonać, aby otrzymać genodietę, jest wykonanie badania. W zależności od tego, jaki test wybierzemy: może to być badanie krwi, albo wymaz z wewnętrznej strony policzków. Badanie trwa chwilę i jest zupełnie bezbolesne. Koszt takiego badania waha się miedzy 500 a 3000 zł. W zależności od rodzaju wykonywanego badania. Im więcej genów badamy, tym cena jest wyższa. Na wynik czeka się około 3 tygodni. Po tym czasie dostajemy informację na temat tego, jakie składniki pokarmowe pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, a które lepiej wyrzucić ze swojej codziennej diety. 

Dowiemy się także, czy mamy uczulenie na gluten i laktozę, czy dotyczy nad nadwrażliwość na przykład na kofeinę, czy fruktozę, a także jaka aktywność fizyczna będzie dla nas najodpowiedniejsza. 

Wynik badań może także przekazać nam informację, czy mamy predyspozycje do zachowań na niektóre schorzenia między innymi cywilizacyjne jak otyłość, czy cukrzyca. 

Genodieta – układamy nową dietę

Kiedy mamy już wyniki badań, kolejnym etapem jest ułożenie diety w zgodzie z naszym genotypem, którym zajmuje się wykwalifikowany dietetyk we współpracy z genetykiem. 

Jak będzie wyglądała nasza dieta, zależy od tego, co wykazały wyniki badań. Powinniśmy dostać rozpiskę, które produkty żywieniowe nam nie służą i powinny zostać wyeliminowane z diety, a które wręcz przeciwnie, są nam potrzebne i pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i życie. 

Posiłki według zaleceń dietetyka możemy przygotowywać sobie sami, albo zlecić to specjalnym firmom zajmującym się cateringiem. 

Genodieta – czy warto pokusić się o taką dietę?

Klasyczne diety, które tworzone są przez dietetyków, czy nawet przez darmowe i płatne programy w sieci, bazują przede wszystkim na naszym wieku, wadze, płci, BMI, czy ilości uprawianego sportu. 

Genodieta przewyższa inne diety tym, że duży nacisk kładzie na indywidualne podejście do każdego pacjenta. Jest to nowość, ponieważ nigdy wcześniej nie mieliśmy takiej okazji, do sprawdzenia swoich predyspozycji. 

Z jednej strony, ta metoda żywienia jest jedną z najskuteczniejszych na obecnym rynku, ale zarazem i jedną z najdroższych. Może odstraszać jej cena, w porównaniu z innymi dietami. 

Pojawia się też pytanie, czy jest ona niezbędna do zdrowego, prawidłowego funkcjonowania, skoro tyle osób pokazało już, że można schudnąć czy nawet poprawić swój stan zdrowia bez opierania się na znajomości profilu genetycznego.

Podjęcie decyzji, czy zdecydować się na takie badania i stworzenie genodiety, powinno być więc sprawą czysto indywidualną. 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione