KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
10 lipca 2017

Komary w tym roku są opóźnione. Jak się przed nimi bronić?

W tym roku z powodu niskich temperatur w maju i w kwietniu, szczyt rozwoju komarów w tym roku przesunął się o kilka tygodni. Wynika stąd, że najwięcej komarów w tym roku wykluje się na przełomie czerwca i lipca.

 

 

Choć wydaje się nam, że wilgoć sprzyja komarom, do pełni szczęścia potrzebne im jest także ciepło. Zatem wilgotne, chłodne lata są dla nich mniej korzystne niż ciepłe, ale suche.

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku komary mogą być szczególnie dokuczliwe w czasie żniw. Czy można się przez nimi bronić?

Sięgnijmy po tradycyjne metody – radzi Krystyna Maciejewska, rolniczka ekologiczna spod Krakowa. – Komary nie lubią wielu mocno pachnących roślin, przede wszystkim mięty. Dobrym sposobem jest więc używanie olejku miętowego, a w domu - wystawianie doniczek z miętą na parapety. Dobra jest także lawenda lub melisa.

Trudno jednak lawendę lub melisę zabierać ze sobą w pole...

Dlatego warto sięgnąć po inny wypróbowany przede wszystkim przez leśników sposób: pijmy regularnie herbatkę z czystka – radzi pani Krysia. – Pomoże nie tylko na komary, ale także i kleszcze nie będą miały na nas apetytu. Herbatka z czystka jest smaczna, bez problemu można nią zastąpić zwykłą herbatę. Czystek odstrasza wiele insektów, mamy więc dużą szansę, że pijąc czystka regularnie, pozbędziemy się brzęczących natrętów.

 

 

kontakt1.jpg
Beata Kozłowska
Polska dziennikarka od kilkunastu lat związana z różnymi portalami rolniczymi, ekologicznymi i lifestylowymi. Ceni rolnictwo zrównoważone i ekologiczne. Szanuje pracę rolników i chciałaby, żeby rolnik był wynagradzany nie tylko za wagę produkowanej żywności, ale przede wszystkim za jej jakość, a polska żywność jest najsmaczniejsza na świecie.
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione