KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Oszczędzanie pieniędzy - poznaj kilka prostych zasad

Opublikowano 09.03.2018 r.
Oszczędzanie pieniędzy to w Polsce wciąż trudny temat. Okazuje się, że około 40% Polaków odkłada cześć zarobionych środków. Dotyczy to głównie osób w wieku 21–35 lat. Dlaczego oszczędzamy? Bo chcemy się czuć bezpieczniej. 

Dlaczego warto zacząć oszczędzać?

Oszczędności dają finansową niezależność. Poczucie kontroli, możliwość zarządzania własnym życiem i planowania go po swojemu, a nie pod dyktando zmieniających się okoliczności. Wydawać czy oszczędzać? Pozornie odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Wydawanie pieniędzy jest przyjemne, powoduje przyrost dóbr doczesnych i poprawia samopoczucie. A oszczędzanie? Jest karą, bo trzeba niejednokrotnie „odejmować sobie od ust”.

W oszczędzaniu najtrudniejszy jest pierwszy krok. Jeśli go wykonamy, każdy kolejny będzie znacznie łatwiejszy. Z biegiem czasu stanie się nawykiem, który wejdzie nam w krew i przestaniemy na niego zwracać uwagę. Często zdarza nam się usłyszeć pytanie: ale jak mam oszczędzać, skoro nie mam z czego? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, podobnie jak samo oszczędzanie. Niektórym wydaje się, że oszczędzanie jest możliwe tylko wtedy, gdy zarabiamy dużo pieniędzy. Nie jest to jednak do końca prawdą, oszczędzać może każdy i to niezależnie od  dochodów. Każdy z nas jest inny, jedni mają tendencje do wydawania pieniędzy, inni wolą mieć odłożonych trochę pieniędzy na czarną godzinę. W przypadku tych drugich odkładanie pieniędzy nie powinno być trudne, jeżeli jednak do tej pory żyliśmy od wypłaty do wypłaty, to oszczędzania trzeba się nauczyć.

Musisz mieć określony cel!

Najważniejsze jest posiadanie celu. Na początku warto ustalić sobie cel, który będziemy mogli bez problemu szybko osiągnąć. Bardzo trudno gromadzić pieniądze, gdy nie wiemy, dlaczego to robimy. Nie znając powodu, dla jakiego zbieramy środki, nie wiemy, ile powinniśmy zaoszczędzić i do kiedy. Gdy nasze oszczędzanie pełne jest takich niewiadomych, na pewno się nie powiedzie. To właśnie cel nas mobilizuje i to nie jakiś mglisty, ale konkretny – dokładnie określony. 

Kontroluj wydatki!

Kolejnym krokiem jest dokładne przeanalizowanie swoich wydatków. Jeżeli do tej pory nie mieliśmy kontroli nad naszym budżetem, warto postarać się to zmienić i zastanowić, czy wszystkie wydatki, które ponosimy na pewno są konieczne. Być może uda się nam wyeliminować niektóre z nich, w ten sposób można zacząć odkładać nadwyżkę budżetu. Oczywiście oszczędzanie nie jest jednoznaczne z tym, że musimy sobie wszystkiego odmawiać. Niemniej jednak musimy kontrolować wydatki. Przed dokonaniem kolejnego zakupu, należy się po prostu zastanowić i zadać sobie pytanie, czy na pewno dana rzecz jest nam potrzebna, czy jest niezbędna w naszym życiu. Bycie oszczędnym jest ściśle związane z byciem przedsiębiorczym, ponieważ potrzeba do tego dużej samodyscypliny. 

Aby zostać człowiekiem oszczędnym trzeba kierować się kilkoma bardzo prostymi zasadami:
- nie kupuj przedmiotów, których nie potrzebujesz,
- planuj swoje wydatki,
- zaplanuj pułap swoich comiesięcznych oszczędności,
- zamień oszczędzanie w swój nawyk,
- realizuj swój comiesięczny budżet,
- nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji,
- unikaj kredytów,
- stosuj się do zasad oszczędzania.

Polacy wciąż więcej wydają niż oszczędzają. Taka tendencja utrzymuje się niezmiennie od 2011 roku. Na dodatek nasze wydawanie wspomagane jest przez zaciąganie pożyczek. Jak wynika z danych GUS stopa oszczędzania w naszym kraju sięga zaledwie 3,4% (w 2016 roku 3,6%). Tyle odkładamy z łącznej kwoty dochodów do dyspozycji. Polska ciągnie się w ogonie Europy pod względem zgromadzonych zasobów finansowych. Średnia unijna stopa oszczędności to blisko 11%. Prym w oszczędzaniu wiodą Niemcy, u których stopa oszczędności wyniosła w 2016 r. 17%. Według ekspertów BGŻ Optima w Polsce zdolność do oszczędzania dopiero się wykształca. Wynika to z braku wyrobionych nawyków do oszczędzania i dużej skłonności do realizowania potrzeb konsumpcyjnych. Niemniej jednak obserwuje się poprawę w tym kierunku, bo stopa oszczędności Polaków zwiększa się. Rosnące wynagrodzenia i dobra sytuacja na rynku pracy powinny sprzyjać wzrostowi stopy oszczędności.

 

 

kontakt1.jpg
Zofia Dymińska
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Jeden z 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego w kraju. Podstawowym zadaniem KPODR jest udzielanie wszechstronnej pomocy rolnikom, mieszkańcom obszarów wiejskich oraz przedsiębiorcom związanym z przetwórstwem rolno-spożywczym w celu zwiększania dochodów gospodarstw rolnych oraz poprawy warunków życia na wsi.Główna siedziba znajduje się w Minikowie (pow. Nakielski). Ośrodek posiada oddziały w Zarzeczewie (pow. Włocławski) oraz w Przysieku (pow. Toruński). Posiada własne wydawnictwo,które jest wydawcą miesięcznika Wieś Kujawsko-Pomorska oraz wielu poradników. Organizuje liczne wystawy i targi -m.in Międzynarodowe Targi Rolno-Spożywcze "Agrotech" w Minikowie, które na obszarze 12ha odwiedza corocznie ok. 350 wystawców i około 35 tys. zwiedzających.

 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO