Masz łąkę cenną dla żubrów? - wydzierżaw ją...

Łąki muszą być położone co najmniej pół kilometra od pól uprawnych i miejsc, gdzie mieszkają ludzie. Za dzierżawę 1 ha takiego terenu (łącznie z przygotowaniem łąki, zbiórką siana i jego złożeniem na miejscu) można będzie dostać ok. 2,6 tys. zł.
Oferty można składać do 10 kwietnia w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży.
Minimalna wielkość łąki to 0,5 hektara, a do terenu powinien byc zapewniony swobodny dostęp z każdej strony. Warunkiem niezbędnym jest także brak pól uprawnych i siedzib ludzkich w odległości co najmniej 500 metrów od łąki.
Możliwość wydzierżawienia takiej łąki jest jedynie w pobliżu Puszczy Białowieskie, gdzie żyje największa w naszym kraju populacja żubrów - ponad 650 zwierząt. Do tej pory jest tak, ze w poszukiwaniu pożywienia, gdy brakuje go w lesie, żubry wychodzą na pola i łąki, gdzie powodują szkody. Aby te szkody minimalizować, Białowieski Park Narodowy przez kilka lat kontraktował u rolników ponad 100 ha łąk, płacąc średnio ok. 2,4 tys. zł za rok dzierżawy jednego hektara. Rolnicy dostawali pieniądze za przygotowanie łąk i zostawianie siana dla żubrów.
Tak było do 2016 roku, kiedy to... zabrakło na ten cel pieniędzy. W 2017 roku projekt finansowania takich dzierżaw udało się wznowić. Pieniądze pochodziły z ,,Kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe", finansowanego z Funduszu Leśnego. Zgłosiło się kilkudziesięciu rolników, od których udało się wydzierżawić ok. 110 ha łąk.
W tym roku ma być podobnie. W związku z realizacją tego projektu, służącego zwiększeniu możliwości żywieniowych i minimalizacji szkód przez żubry, nabór wniosków ogłosiła Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|