Innowacyjne fińskie technologie rolnicze mogą poprawić wydajność polskiego rolnictwa

Fińskie rozwiązania dla rolnictwa są tworzone i wykorzystywane w wymagającym klimacie północy, gdzie zimy są długie i śnieżne; dlatego to, co je najbardziej charakteryzuje, to wysoka jakość - przekonywali w środę przedstawiciele fińskich firm.
Mówiąc o rozwiązaniach dla rolnictwa, mamy na myśli po prostu produkowanie zdrowej żywności dla zdrowych ludzi. Fińskie maszyny i urządzenia dla przemysłu rolniczego są wyjątkowe, bo muszą sprawdzać się w srogich warunkach pogodowych Finlandii. Teraz chcemy je przedstawić reprezentantom polskiego sektora rolniczego - powiedziała podczas otwarcia dwudniowej misji handlowej Kirsi Maarit Poljatschenko, wiceprezes Business Finland, fińskiej organizacji działającej na rzecz promocji tamtejszego przemysłu, handlu i turystyki.
Misja jest elementem narodowego programu "Agrotechnology from Finland".
Jest to krajowy program, w którym bierze udział większość firm działających w branży rolniczej w Finlandii. Program działa w trzech sektorach: maszyny rolnicze, rozwiązania dla hodowców zwierząt oraz maszyny dla przemysłu drzewnego. Naszym celem jest nawiązanie relacji handlowych z potencjalnymi polskimi dystrybutorami i partnerami handlowymi - dodała.
Finlandia jest krajem inżynierów; to tutaj rozpoczęła się wielka historia sukcesu Nokii i wielu innych firm o międzynarodowym znaczeniu. Fińskie rozwiązania dla rolnictwa są uznane na świecie ze względu na swoją najwyższą jakość. Źródłem tego sukcesu jest to, że nasze firmy mocno inwestują w badania i rozwój - wyjaśniła Elina Puszkarzewicz, dyrektor Programu.
Przedstawiciele fińskich firm mówili o swoich produktach. Pekka Vinkki, prezes spółki DEMECA, produkującej rozwiązania dla hodowli bydła, mówił o automatycznym systemie wymiany ściółki w oborach.
Zdrowe krowy produkują więcej mleka. Opracowaliśmy więc automatyczny system ściółkowania na stanowiskach dla krów - o wysokim stopniu niezawodności i niskich kosztach utrzymania. Czystsza i bardziej sucha ściółka - dzięki opatentowanemu przez nas systemowi - znacznie poprawia higienę dojenia i zdrowotność wymion, w ten sposób podnosząc wydajność mleczną krów - powiedział Vinkki.
Jouni Virtaniemi, dyrektor handlowy w Antti-Teollisuus, prezentował modułowe, szybkie do montażu i niewymagające zezwoleń budowlanych suszarnie do ziarna.
Wprowadzamy do Polski suszarnię mobilną Antti Vacboost Wagon, stosującą tę samą sprawdzoną technologię, co nasze suszarnie stacjonarne i będącą równie energooszczędną jak one. Korzyści płynące z zastosowania suszarni mobilnej to krótki czas instalacji oraz wygoda. Jako urządzenie wymaga ona mniej zezwoleń i biurokracji niż projekt budowlany suszarni. Skutecznie i bezpiecznie suszy wszelkie rodzaje ziaren i nasion, ale nie wymaga oddzielnej zabudowy ochronnej, niezależnie od warunków pogodowych – powiedział Jouni Virtaniemi
W trakcie spotkania zaprezentowano również m.in. zautomatyzowaną mieszalnię pasz, sterowaną z poziomu ekranu dotykowego firmy JPT-Industria; pługi melioracyjne i maszyny do produkcji torfu firmy MPH, a także zbiorniki paliowe Farmtools LTD. oraz ofertę dla hodowców trzody chlewnej (żywe egzemplarze rozpłodowe oraz świeże nasienie knurów) firmy Figen LTD.
Źródło: PAP
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|