Kwiaty jadalne, czyli kolorowy bukiet na talerzu
Do najpopularniejszych kwiatów jadalnych należą, m.in.
stokrotka, mniszek lekarski, nagietek lekarski, kwiaty cukinii, nasturcja, lawenda, róża, kwiaty czarnego bzu - po obróbce termicznej (uwaga – gałązki są trujące!), aksamitka, begonia, bratek, chaber, dziewanna, dziurawiec, fiołek, frezja, hibiskus, grusza, koniczyna, liliowiec, lipa, lucerna, magnolia, mak, malwa, ogórecznik, pelargonia, pigwa, piwonia, podbiał, rumianek, storczyk, szałwia, wiesiołek, wrzos.
Jak zbierać kwiaty jadalne?
Kwiaty jadalne zawsze najlepiej jest zasadzić, a potem zbierać we własnym ogrodzie. Wtedy mamy pewność, że nie były np. pryskane odżywkami czy nawożone. Takie, niestety, często znajdziemy w sklepach ogrodniczych oraz w miejskich klombach. Nie zbierajmy również kwiatów rosnących przy drogach - mogą być bardzo zanieczyszczone. Rośliny, które będziemy jeść muszą być zdrowe, czyste, bez żadnych uszkodzeń. Najlepiej po zerwaniu włożyć je do lnianego woreczka – nie do tzw. foliówki - i tak przenieść do domu.
Kwiaty zawsze należy umyć pod bieżącą wodą. I gotowe! Teraz możesz dodawać je do swoich dań. Najlepsze są te świeże, ale sprawdzą się również suszone kwiaty. Jak je zasuszyć?
Rozkładamy kwiaty na lnianej ściereczce i pozostawiamy w ciepłym miejscu z dostępem do powietrza. Kiedy się zasuszą, można przechowywać je w papierowej torebce.
Kwiaty jemy w niewielkich, rozsądnych ilościach – niestety, niektóre z nich mogą uczulić.
Kwiaty trujace - jakich kwiatów nigdy nie jeść?
Do tej grupy zaliczamy: azalię, barwinka, groszek pachnący, hiacynta, hortensję, irysa, konwalię, kaczeńca, oleandra, ostróżkę, powojnika, lobelię, zawilca, żonkila i narcyza.
Maria Has
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|