Ziołolecznictwo dla seniorów
Kwiat i owoc głogu
Głóg to roślina korzystnie wpływająca na funkcjonowanie układu krwionośnego. Substancje znajdujące się w kwiatach i w owocach głogu działają rozkurczowo na mięśnie gładkie, szczególnie pozytywnie na naczynia włosowate. Wpływa to bardzo dobrze na dotlenienie mięśnia sercowego oraz mózgu. Prawidłowe dotlenienie mięśnia sercowego zmniejsza bóle w obrębie klatki piersiowej oraz zapobiega dusznościom (także wysiłkową). Odpowiednie dotlenienie mózgu wpływa też korzystnie na zdolności poznawcze, poprawia koncentrację i pamięć. Głóg reguluje także ciśnienie tętnicze, obniża poziom cholesterolu oraz dobroczynnie wpływa na siłę skurczu mięśnia sercowego. Ponadto głóg jest źródłem witamin: A i C oraz wielu minerałów. Zarówno owoc, jak i kwiat głogu można przyjmować w formie herbat, z owoców świeżych najlepiej przygotować nalewkę. W aptekach dostępnych jest również wiele gotowych preparatów zawierających głóg.
Melisa lekarska
Melisa to kolejna bardzo dobra propozycja dla seniorów. Surowiec dobrej jakości (niemielony, krojony i nie w formie torebek za naparzania) działa uspokajająco, melisa także doskonale wpływa na pamięć i koncentrację, zwiększa zdolności poznawcze. Jest tak skuteczna, że rozpoczęto przeprowadzanie badań nad wpływem melisy na objawy demencji u osób starszych. Regularne picie naparu z melisy wpływa korzystnie na pracę mózgu, łagodzi objawy demencji, poprawia pamięć. Ponadto działa przeciwutleniająco, usuwając nadmiar wolnych rodników i opóźniając procesy starzenia.
Ostropest plamisty
Nasiona ostropestu plamistego zawierają sylimarynę, która wykazuje korzystny wpływ na wątrobę. Jest polecany osobom starszym, ponieważ wspiera procesy oczyszczania i regeneracji wątroby. Seniorzy zażywają wiele leków, które wpływają negatywnie na pracę wątroby, powodując jej uszkodzenia. Ostropest wspiera wątrobę, usuwa wolne rodniki, działa regulująco na pracę przewodu pokarmowego regulując cykl wypróżnień, obniża poziom cholesterolu i hamuje tworzenie blaszek miażdżycowych. Ostropest można zażywać w formie samodzielnie zmielonych nasion, jest to najlepsza forma ponieważ zmielone ziarna dostępne w sprzedaży często są odtłuszczone i zawierają niewielkie ilości sylimaryny. Dostępny jest także olej z ostropestu oraz preparaty zawierające wyciągi.
Miłorząb japoński
Miłorząb jest rośliną, która szczególnie korzystnie wpływa na układ krążenia i układ nerwowy. Rozszerza naczynia krwionośne w mózgu oraz naczynia wieńcowe zwiększając dotlenienie mózgu i mięśnia sercowego. Wyciągi z miłorzębu zapobiegają także degradacji osłonek mielinowych komórek nerwowych. Miłorząb działa również przeciwobrzękowo - także na mózg. Wyciągi z miłorzębu są więc polecane w leczeniu zaburzeń krążenia, chorobie wieńcowej, miażdżycy, w zaburzeniach pamięci i koncentracji, bólach głowy. Miłorząb dostępny jest najczęściej w postaci wyciągów, syropów i kapsułek.
Kora wierzby
Kora wierzby jest polecana osobom starszym ze względu na zawartość naturalnych salicylanów, które działają łagodniej niż ich syntetyczny odpowiednik - kwas acetylosalicylowy. Osoby starsze często zażywają niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego (acard, aspiryna), który działa przeciwzakrzepowo - jako środek zmniejszający prawdopodobieństwo zatorów naczyniowych. Kora wierzby jest w tym przypadku dobrą alternatywą dla osób, które nie mogą stosować leków syntetycznych ze względu na choroby żołądka.
Ziele karczocha
Wyciągi z karczocha są coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób starszych. Karczoch działa bowiem ochronnie na wątrobę, zmniejsza poziom tzw. „złego cholesterolu” – LDL, spowalnia rozwój miażdżycy, zapobiega stłuszczeniu wątroby, serca i innych narządów. Ponadto działa oczyszczająco i przyspiesza przemianę materii.
Wprowadzając do diety zioła świeże lub suszone (napary), możliwe jest zmniejszenie dawkowania leków syntetycznych. Większość roślin leczniczych oddziałuje na organizm na wiele sposobów, dlatego mogą być uzupełnieniem kilku terapii. Warto więc rozważyć wprowadzenie ziół, aby codziennie cieszyć się zdrowiem i witalnością.
Na stronie księgarni internetowej WDR znajdziesz wiele ciekawych publikacji, zawierających cenne informacje o ziołolecznictwie dla seniorów i nie tylko.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|