Dzierżawa Nieruchomości Rolnych w statystyce

To kolejny rok, w którym wydzierżawiono rolnikom ponad 50 tys. ha. Jest to tym bardziej godne uwagi, że od 1 września 2017 r. działa nowy podmiot – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który połączył dotychczasowe zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) i część zadań Agencji Rynku Rolnego (ARR). Dowodzi to, że przekształcenie dwóch agencji w jedną instytucję przebiegło w sposób pomyślny i z zachowaniem ciągłości realizowania zadań.
Z 53 tys. ha powierzchni wydzierżawionej przez KOWR w 2017 r. w trybie przetargowym wydzierżawiono 52,3 tys. ha gruntów, natomiast w trybie bezprzetargowym 186 ha.
Na koniec 2017 r. w dzierżawie pozostawało prawie 1 mln 32 tys. ha na podstawie ponad 58,7 tys. trwających umów dzierżawy. Największy areał wydzierżawionych gruntów znajduje się w województwach: zachodniopomorskim – 208,5 tys. ha, wielkopolskim – 160,9 tys. ha, dolnośląskim – 146,5 tys. ha i warmińsko-mazurskim – 121,6 tys. ha. Najmniej w woj. świętokrzyskim – 5,3 tys. ha i małopolskim 7,8 tys. ha.
Powierzchnia gruntów w Zasobie WRSP pozostająca w dzierżawie wg stanu na 31.01.2018 r.
1 032 657 ha
Przetargi na dzierżawę
Ziemia jest dzierżawiona na przetargach. Podstawowym rodzajem przetargów na dzierżawę jest przetarg ograniczony, w którym mogą uczestniczyć wyłącznie rolnicy indywidualni zamierzający powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne. W okresie od początku stycznia do końca grudnia 2017 r. odbyło się 8120 przetargów na dzierżawę, z tego prawie 80% stanowiły przetargi ograniczone. W tym okresie skuteczność przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu WRSP mierzona liczbą przetargów rozstrzygniętych w relacji do przetargów odbytych wyniosła 72%. Przetargi ograniczone mogą mieć formę licytacyjną lub oferty pisemnej.
Wysokość czynszu dzierżawnego
Średni czynsz dzierżawny dla umów dzierżawy zawartych w 2017 r. wyniósł 7,7 dt/ha. Najwyższy czynsz dzierżawny KOWR uzyskał w województwach: łódzkim – 22,0 dt/ha, mazowieckim – 21,1 dt/ha i kujawsko-pomorskim – 17,3 dt/ha. Natomiast najniższy czynsz dzierżawny KOWR zanotował w województwach: zachodniopomorskim – 4,4 dt/ka, wielkopolskim – 5,0 dt/ha oraz lubuskim 5,6 dt/ha.
Warto dodać, że od 20 sierpnia 2016 r. wysokość czynszu dzierżawnego za jeden hektar gruntu w danej klasie, położonego w określonym okręgu podatkowym regulowana jest Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Stawki czynszu dzierżawnego zostały w sposób przejrzysty zaprezentowane w Tabeli stawek, stanowiącej załącznik do ww. rozporządzenia. Poza zasadami naliczania czynszu dzierżawnego od użytków rolnych, w rozporządzeniu określono również zasady ustalania czynszu od innych składników majątkowych wchodzących w skład przedmiotu dzierżawy m.in. od budynków, budowli
i urządzeń z nimi związanych. Wyliczony zgodnie z rozporządzeniem czynsz dzierżawny stanowi zarówno wartość czynszu wywoławczego do licytacji w przetargach, jak i wysokość czynszu, jaki przyszły dzierżawca ustalony w drodze przetargu ograniczonego ofertowanego będzie zobowiązany płacić KOWR. Czynsz w przetargu ograniczonym ofertowym jest stały i nie stanowi kryterium oceny ofert.
![]() |
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
ul. Karolkowa 30
01-207 Warszawa
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|