Czym są Otwarte Strefy Aktywności dla gmin?

Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to ogólnodostępne plenerowe miejsca sportu, rekreacji i odpoczynku. Chodzi o stworzenie obszarów, na których będą mogli wypoczywać wszyscy, niezależnie od wieku. Mają one sprzyjać szeroko rozumianej integracji społecznej. Mają się tam znaleźć urządzenia siłowni zewnętrznej, plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier. Z programu można też sfinansować zagospodarowanie zieleni.
Ministerstwo przewidziało dwa warianty stref. W wersji podstawowej OSA ma składać się dwóch elementów, czyli siłowni plenerowej oraz strefy relaksu. Koszt przedsięwzięcia nie może przekroczyć 50 tysięcy złotych. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od zamożności gminy. W przypadku tych bogatszych do 50% wydatków kwalifikowanych (nie więcej niż 25 tysięcy). Mniej zamożne samorządy mogą liczyć na dofinansowanie do 70% wydatków kwalifikowanych zadania (nie więcej niż 35 tysięcy złotych).
W wersji rozszerzonej do wyżej wymienionych elementów trzeba stworzyć plac zabaw dla dzieci, ogrodzić teren oraz zagospodarować zieleń. W tym wypadku maksymalny koszt inwestycji wynosi 100 tysięcy złotych. W przypadku tych bogatszych do 50% wydatków kwalifikowanych (nie więcej niż 50 tysięcy). Mniej zamożne samorządy mogą liczyć na dofinansowanie do 70% wydatków kwalifikowanych zadania (nie więcej niż 70 tysięcy złotych).
Warto zaznaczyć, że na terenie jednej gminy może powstać kilka obszarów wypoczynku i rekreacji. O dofinansowanie z rządowego programu budowy tych stref aktywności mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego. Obiekty te mogą być też tworzone przez podmioty posiadające osobowość prawną. Chodzi, m.in. o organizacje pozarządowe czy współdzielenie mieszkaniowe.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|