Czy Bayer przejmie Monsanto?

Jednak Komisja Europejska postawiła warunek: Bayer musi sprzedać globalny biznes związany z produkcją nasion, pestycydów oraz technologie rolnicze.
Aktywa od Bayera, najprawdopodobniej kupi niemiecki BASF. W ramach wartej ponad 6 mld euro transakcji BASF przejąłby od Bayera m.in. sprzedaż nasion rzepaku, bawełny, soi, pszenicy oraz prawa do badań nad genetycznymi modyfikacjami roślin, jakie prowadził Bayer. Z kolei od Monsanto BASF przejąłby Nemastrike – zajmującą się ochroną nasion przed szkodnikami.
Jednak sama zgoda Komisji Europejskiej nie wystarczy. Potrzebna jest także zgoda antymonopolowych urzędników amerykańskich, którzy mogą domagać się jeszcze większego oddania aktywów przez chcące sie połączyć spółki. Wszystko to z powodu obaw przed globalnym monopolem połączonych gigantów.
Bayer to jeden z największych koncernów chemicznych i farmaceutycznych na świecie. Konsumentom znany jest głównie z produkcji leków, m.in. aspiryny, ale jego duża część działalności dotyczy rolnictwa. Firma istnieje od 1863 roku.
Z kolei Monsanto, istniejące od 1901 roku, to globalny koncern zajmujący się chemią organiczną i biochemią w zakresie rolnictwa. Sprzedaje m.in. genetycznie modyfikowane ziarna siewne i hormony wzrostu dla bydła czy aspartam - znany w branży spożywczej słodzik.
W efekcie fuzji powstanie największa na świecie firma zajmująca się chemią i rolnictwem. Czy to dobrze? - na to pytanie każdy z nas potrafi sobie odpowiedzieć...
![]() |
Sergiusz Baar
Redakcja WDR
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|