Rzeżucha - wielkanocna ozdoba pełna witamin!
Właściwości odżywcze i lecznicze rzeżuchy
Rzeżucha jest źródłem wielu cennych witamin, m.in. C, A, K, B2 czy B6, kwasu foliowego oraz składników mineralnych: magnezu, żelaza, wapnia, jodu, potasu, cynku i manganu.
Rzeżucha to bomba witamin i minerałów, dlatego świetnie sprawdza się wiosną, kiedy jesteśmy przemęczeni po zimie i brakuje nam energii. Polecana jest osobom, które chcą oczyścić swój organizm z toksyn. Poza tym wspomaga trawienie i wzmaga apetyt. Rzeżucha ma także właściwości moczopędne, dlatego jest polecana podczas kuracji oczyszczających. Roślina ta obniża także poziom cukru we krwi. 2 łyżki posiekanej rzeżuchy dziennie to optymalna dawka do zjedzenia!
Rzeżucha jako kosmetyk naturalny
Dzięki zawartości wielu witamin, rzeżucha dobroczynnie wpływa także na kondycję skóry. Możemy przemywać cerę sokiem z rzeżuchy, połączonym z odrobiną miodu. Dzięki temu skóra będzie promienna – co ciekawe - nasze prababcie sokiem z rzeżuchy przemywały piegi, aby zjaśniały.
Rzeżucha w kuchni
Rzeżucha to doskonały dodatek do kanapek, jajek, past i sałatek. Możesz dodać ją także do twarożku. Idealnie sprawdzi się również jako dekoracja ciepłych dań, np. świątecznej pieczeni.
Rzeżucha – jak wyhodować w domu?
Domowa uprawa rzeżuchy jest bardzo prosta. Wystarczy wysiać ziarenka w naczyniu wypełnionym watą, ligniną lub ziemią. Nasionka codziennie zwilżamy wodą – rzeżucha lubi ciepłe miejsca. Można zatem postawić ją na dobrze nasłonecznionym parapecie. Pierwsze kiełki pojawiają się zwykle już na drugi dzień od posiania.
Rzeżucha kojarzy nam się głównie z wielkanocną dekoracją, ale warto wiedzieć, jak cenne witaminy znajdują się w tej zielonej roślince – i korzystać z jej dobrodziejstw jak najczęściej.
Maria Has
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|