KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • województwo łódzkie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Lubuski Szlak Wina i Miodu - atrakcje turystyczne Polski

Opublikowano 27.03.2018 r.
Powrót do tradycji winiarskich oraz powstawanie nowych winnic sprawiło, że zwiększyło się zainteresowanie tą tematyką ze strony turystów. Efektem jest m.in. powstawanie szlaków turystycznych, przybliżających zagadnienia etnoturystyki. Jedną z najciekawszych tras w Polsce jest Lubuski Szlak Wina i Miodu, który powstał w marcu 2007 roku.

Największą atrakcją trasy są oczywiście winnice oraz pasieki. Ich właściciele zapraszają nie tylko do zwiedzania, ale też do degustacji. Lubuski szlak obejmuje ponad trzydzieści winnic. Do jednych z najstarszych należą winnica Jędrzychów, Stara Winna Góra", Kinga oraz u Michała. Powstały one w latach osiemdziesiątych. Kolejną grupę obiektów stanowią pasieki. Jest ich zaledwie cztery, ale można tam skosztować regionalnych miodów pitnych.

Na terenie Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu znajdują się także ciekawe placówki muzealne. Jedną z nich jest Muzeum Wina w Zielonej Górze. Ekspozycję można podziwiać w specjalnie adaptowanych na ten cel piwnicach. Jest to jedne z niewielu miejsc w naszym kraju, gdzie można poznać historię winiarstwa oraz zagadnienia związane z tą kulturą.

Szlak obejmuje też Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze, Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. „Zagroda Młyńska” w Bogdańcu, Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia, Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim. W Zielonej Górze warto wybrać się na Winne Wzgórza, gdzie odtworzono fragment winnicy. Na jego szczycie znajduje się domek winiarza z 1818 roku, który został wkomponowany w oszklony pawilon. Jest to siedziba tutejszej Palmiarni.

Lubuski Szlak Miodu i Wina to nie tylko zwiedzanie interesujących miejsc, ale także możliwość udziału w ciekawych wydarzeniach. W skansenie w Ochli odbywa się tradycyjne winobranie, zaś w Górzykowie kiściobranie. Ciekawą inicjatywą są winobusy. Pod tą nazwą kryją się wycieczki do obiektów, które znajdują się na trasie szlaku. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.szlakwinaimiodu.pl.

 

Fot. www.mzl.zgora.pl oraz www.szlakwinaimiodu.pl

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

POWIĄZANE TEMATY:lubuski szlak wina i miodu
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO