Ruszyły przetargi na dzierżawę państwowej ziemi rolnej

Jak do tej pory, najwięcej ogłoszeń o przetargach zamieściły Oddziały Terenowe Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Koszalinie, bo aż 180. Niewiele mniej we Wrocławiu i w Szczecinie. Tylko w tych regionach mamy do czynienia z największą powierzchnią gruntów przygotowaną do przekazania rolnikom. Łącznie to prawie 10 tysięcy hektarów, czyli około 90% powierzchni pierwszej transzy dzierżawy. Oznacza to, że już niebawem państwowe grunty rolne będą fizycznie trafiać do rolników indywidualnych.
Organizowanie przetargów na wiosnę jest możliwe dzięki uzgodnionym w lutym kryterium w ubieganiu się o dzierżawę – im więcej zdobędzie się punktów, tym większa szansa na dzierżawę.
Najwięcej punktów przypada m.in. za bliskie sąsiedztwo z wystawianą do dzierżawy ziemią oraz niska powierzchnią posiadanych przez rolnika gruntów. Preferowani są również hodowcy zwierząt oraz osoby do 41 roku życia.
O szczegółowych kryteriach pisaliśmy TUTAJ.
Warto dodać, że jeśli rolnik na danym terenie wygrał już jeden przetarg dzierżawny, to z kolejnych będzie wykluczany.
W tym roku KOWR planuje przekazać rolnikom również te grunty, które wrócą do skarbu państwa z kończących się wcześniej umów dzierżawnych.
To, ile rolnik będzie płacił za hektar państwowego gruntu nie podlega licytacji. Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa wysokość czynszu ustalana jest odgórnie na podstawie jasnych i jednakowych kryteriów dla wszystkich dzierżawców.
Źródło: Agrobiznes, KOWR
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|