Praca i zaangażowanie pracowników stacji i zakładów doświadczalnych oceny odmian pozwoliło na bezkolizyjne dostosowanie naszego kraju do norm i standardów Unii Europejskiej. COBORU uznany został za jednostkę właściwą do prowadzenia badań OWT (odrębności, wyrównania i trwałości) odmian wielu gatunków roślin na rzecz wspólnotowego, europejskiego systemu ochrony prawnej odmian.
Decyzje w sprawie wpisu kolejnej odmiany do Krajowego rejestru, przedłużenia wpisu lub wykreślenia z rejestru podejmuje dyrektor COBORU, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji ds. rejestracji odmian. Komisje działają w zakresie odmian: kukurydzy, buraka, ziemniaka, roślin oleistych i włóknistych, roślin zbożowych, roślin pastewnych.
Posiedzenie Komisji COBORU
13 lutego 2018 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się kolejne posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin pastewnych w kadencji 2017–2020. Poprzedzone zostało spotkaniem członków komisji z przedstawicielami hodowców i użytkowników odmian pastewnych. Mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz dodatkowych informacji i argumentów w odniesieniu do odmian będących przedmiotem opiniowania przez komisję. Po dyskusji komisja w wyniku głosowania wydała opinię o zamiarze wpisania do Krajowego rejestru 15 nowych odmian roślin pastewnych. Na tej podstawie dyrektor COBORU wydał postanowienie o wpisaniu do rejestru następujących odmian:
Bobik
– Apollo (d. PHP15-4) – odmiana niesamokończąca, wysokotaninowa; zgłaszający: Saaten-Union Polska sp. z o.o.
– Capri (d. PHP15-3) – odmiana niesamokończąca, wysokotaninowa; zgłaszający: Saaten-Union Polska sp. z o.o.
Groch siewny
– Medyk (d. PRH 63/14) – odmiana ogólnoużytkowa; zgłaszający: Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o., Grupa IHAR.
Łubin wąskolistny
– Homer (d. PRH 1394/15) – odmiana samokończąca, niskoalkaloidowa; zgłaszający: Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o., Grupa IHAR;
– Lila Baer – odmiana samokończąca, niskoalkaloidowa, zgłaszający: IGP Polska sp. z o.o. sp.k.;
– Szot (d. WTD 2714) – odmiana samokończąca, niskoalkaloidowa; zgłaszający: Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o.
SOJA
– Caroline – odmiana bardzo późna;
zgłaszający: Saaten-Union Polska sp. z o.o.;
– ES Comandor (d. ESG141) – odmiana późna; zgłaszający: Euralis Nasiona sp. z o.o.;
– Oressa – odmiana wczesna; zgłaszający: DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o.;
– Regina (d. SZD518) – odmiana późna; zgłaszający: Saatbau Polska sp. z o.o.;
– Viola – odmiana późna; zgłaszający: DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o.
KONICZYNA ŁĄKOWA
– Pasieka (d. MHR-NKO-0314) – odmiana pastewna, diploidalna; zgłaszający: Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o.
LUCERNA SIEWNA
– Alexis – odmiana pastewna; zgłaszający: Barenbrug Polska sp. z o.o.;
– Artemis – odmiana pastewna; zgłaszający: Barenbrug Polska sp. z o.o.
RZODKIEW OLEISTA
– Rolsema (d. ROL 300) – odmiana badana w międzyplonie ścierniskowym; zgłaszający: Przedsiębiorstwo Nasienne ROLNAS sp. z o.o.
|
Stanisław Szwejka
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
Jeden z 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego w kraju. Podstawowym zadaniem KPODR jest udzielanie wszechstronnej pomocy rolnikom, mieszkańcom obszarów wiejskich oraz przedsiębiorcom związanym z przetwórstwem rolno-spożywczym w celu zwiększania dochodów gospodarstw rolnych oraz poprawy warunków życia na wsi.Główna siedziba znajduje się w Minikowie (pow. Nakielski). Ośrodek posiada oddziały w Zarzeczewie (pow. Włocławski) oraz w Przysieku (pow. Toruński). Posiada własne wydawnictwo,które jest wydawcą miesięcznika Wieś Kujawsko-Pomorska oraz wielu poradników. Organizuje liczne wystawy i targi -m.in Międzynarodowe Targi Rolno-Spożywcze "Agrotech" w Minikowie, które na obszarze 12ha odwiedza corocznie ok. 350 wystawców i około 35 tys. zwiedzających.
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|