Za wypalanie traw można trafić za kratki!

Inauguracja kampanii odbyła się w piątek 6 kwietnia w Bydgoszczy, w Szkole Podoficerskiej PSP.
Rozpoczynamy bardzo potrzebną kampanię "Stop pożarom traw", ale można też powiedzieć: stop lekkomyślności. Pożary traw w 94 proc. przypadków wynikają z błędów człowieka. Ludzie wciąż myślą, że wypalenie trawy na wiosnę spowoduje lepszą wegetację roślin, a jest to wielki błąd i nieprawda. Te działania powodują wielkie zagrożenia - powiedział Jarosław Zieliński.
Generał brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, zwrócił uwagę, że 30 proc. pożarów, z jakimi zmagają się strażacy, to właśnie pożary traw.
Rozpoczynamy kampanię w miesiącach, w których pożarów jest najwięcej, aby odniosła jak najlepszy skutek – podkreślił komendant. Początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw.
Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się każdego roku. Mimo że rośnie świadomość społeczna w tej kwestii, to jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym dla ludzi i zwierząt. Ponadto, jest przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych.
Źródło: MSWiA
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|