KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA

Ruszyła kampania „Stop pożarom traw”

W piątek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński zainaugurował ogólnopolską kampanię „Stop pożarom traw”. Niestety, wypalanie traw na wiosnę jest wciąż powszechnie stosowane. Należy podkreślić jednak, że takie praktyki niosą za sobą wiele niebezpieczeństw. Już w tym roku, chociaż to dopiero początek wiosny, mieliśmy do czynienia z 12 tys. pożarami traw, w wyniku których śmierć poniosły dwie osoby, a 101 zostało rannych. 

Inauguracja kampanii odbyła się w piątek 6 kwietnia w Bydgoszczy, w Szkole Podoficerskiej PSP. 

Rozpoczynamy bardzo potrzebną kampanię "Stop pożarom traw", ale można też powiedzieć: stop lekkomyślności. Pożary traw w 94 proc. przypadków wynikają z błędów człowieka. Ludzie wciąż myślą, że wypalenie trawy na wiosnę spowoduje lepszą wegetację roślin, a jest to wielki błąd i nieprawda. Te działania powodują wielkie zagrożenia  - powiedział Jarosław Zieliński. 

Generał brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, zwrócił uwagę, że 30 proc. pożarów, z jakimi zmagają się strażacy, to właśnie pożary traw.

Rozpoczynamy kampanię w miesiącach, w których pożarów jest najwięcej, aby odniosła jak najlepszy skutek – podkreślił komendant. Początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw.

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się każdego roku. Mimo że rośnie świadomość społeczna w tej kwestii, to jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym dla ludzi i zwierząt. Ponadto, jest przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych.

 

Źródło: MSWiA

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione